Historia i Teraźniejszość

Studia licencjackie

Czym jest Historia i teraźniejszość?

 Studia stacjonarne I stopnia (licencjackie) – zajęcia odbywają się tylko dwa-trzy razy tygodniu w trybie popołudniowym, co pozwala łączyć pracę zawodową. 20 % zajęć w trybie on-line.

HiT 40+  przeznaczony jest dla osób w różnym wieku, które nie posiadają czasu, aby studiować w trybie dziennym, a chciałyby nadal rozwijać swoje zainteresowania przeszłością i współczesną sytuacją geopolityczną. Dlatego proponujemy bezpłatne zajęcia popołudniowe, które nie zawsze odbywać się będą w murach Instytutu Historii. Nowatorska siatka zajęć szansa, aby spełnić swoje marzenia i pasje związane z historii, a przede wszystkim spotkać ludzi ciekawych świata i otwartych na drugiego człowieka.

Harmonogram studiów

HISTORIA i TERAŹNIEJSZOŚĆ
W trakcie wykładów, warsztatów i konwersatoriów wysoko wykwalifikowana kadra wykorzystuje zróżnicowane metody przekazywania wiedzy. Istotny jest kontakt z żywą historią – w ramach wycieczek dydaktycznych, zajęć w archiwach i muzeach, na wykopaliskach archeologicznych. Ich program, podobnie jak tematyka wielu przedmiotów, jest współtworzona ze studentami. Kładziemy nacisk na prezentację dziedzictwa kulturowego epok starszych i pogłębioną analizę dziejów najnowszych. Od roku akademickiego 2020/2021 część zajęć będzie realizowana w trybie zdalnym. Oprócz pogłębionej wiedzy i umiejętności z zakresu historii, absolwenci nabywają tzw. kompetencje miękkie, na które składają się m.in. znajomość języków obcych, czy technologia informatyczna.

Historia, którą można dotknąć – zajęcia terenowe

Historia i Teraźniejszość 40+” jest kierunkiem należącym do obszaru nauk humanistycznych. W realizowanym programie studiów historia stanowi podstawowy, ale nie jedyny kierunek kształcenia. W zależności od obranej specjalności program rozszerzany jest o dyscypliny z obszaru nauk humanistycznych odpowiadających wybranej specjalności. Student po ukończeniu przewidzianego cyklu edukacyjnego uzyskuje wiedzę z zakresu historii i wiedzy o świecie współczesnym z szczególnym uwzględnieniem zależności aktualnych zjawisk od wydarzeń historycznych. Zatem absolwent HiT 40+ posiadałby wiedzę nie tylko z zakresu klasycznej historii, ale również szeroko rozumianej historii cywilizacji wraz z jej codziennymi elementami, oczywiście wykazującymi zmienność w poszczególnych epokach dziejowych. Ponadto obowiązuje go znajomość języka obcego na poziomie B2 ESOKJ., co jest istotne na dzisiejszym rynku pracy. Absolwent HiT40 + będzie mógł podejmować pracę w zakresie rekonstrukcji historycznej, turystyki historycznej i infobrokeringu. Kompetencje i umiejętności nabyte przez absolwentów kierunku poszerzą ich możliwości zatrudnienia w organizacjach państwowych i samorządowych, placówkach muzealnych i kulturalno-oświatowych oraz w administracji lokalnej i państwowej. Mogą oni także znaleźć zatrudnienie w branży turystycznej lub mediach prywatnych i publicznych. Może także kontynUBwać edukację na II stopniu, podejmując studia magisterskie z zakresu nauk humanistycznych.

Praca naukowa pod okiem doświadczonych badaczy

Studenci mają możliwość bliższego poznania warsztatu badawczego swych wykładowców, a jest on bardzo zróżnicowany. Pracownicy naukowi naszego Instytutu, choć stosunkowo nieliczni, to mogą się wykazać rozległym i wysoko cenionym w środowisku dorobkiem badawczym (książki, artykuły, wystąpienia na konferencjach międzynarodowych). Zajmują się analizą historii od pradziejów po czasy współczesne; począwszy od badań archeologicznych i dotyczących świata antycznego poprzez dzieje ziem polskich i Europy w średniowieczu, epoce nowożytnej, XIX i XX wiek do pierwszych dekad XXI wieku. Wyraźne, osobne obszary badań naukowych realizowanych w Instytucie Historii obejmują dzieje Śląska, dziedzictwo kulturowe Europy środkowej i środkowo-wschodniej, historię Kościoła, dzieje wojskowości polskiej i powszechnej, biografistykę, a także archiwistykę oraz dydaktykę i popularyzację historii. Tak szerokie spektrum pozwala studentom poznać warsztat tego obszaru przeszłości, który ich najbardziej interesuje. We współpracy z naukowcami uczestniczą w poszukiwaniu śladów przeszłości, np. w wykopaliskach archeologicznych, penetracji archiwów i bibliotek, ustalaniu śladów miejsc pamięci w przestrzeni publicznej, a także docieraniu do publikowanych i niepublikowanych relacji lub wspomnień. Pod okiem kadry naukowej studenci przygotowują artykuły, rozdziały prac zbiorowych, wystąpienia na konferencje naukowe, prezentacje i pokazy. Wszystko po to, by studenci nie tylko byli biernymi odbiorcami efektów realizowanych w Instytucie badań, ale by je współtworzyli zyskując dzięki temu istotne kompetencje. Temu ostatniemu służą starannie dobierane, zindywidualizowane praktyki studenckie.

Wybrane przedmioty z toku studiów

Archeologia

 Każdy z nas kiedyś chciał być odkrywcą, a  archeologia to podróż w przeszłość i odkrywanie materialnych pozostałości kultur, które liczą nawet tysiące lat. Oferujemy wiedzę opartą nie tylko na teorii, ale na praktycznych zajęciach z zabytkami pochodzącymi z wykopalisk. Uczestnicy zajęć biorą udział w rekonstrukcjach dawnych zawodów, odtwarzaniu życia codziennego, przywdziewają stroje, uczą się wytwarzać przedmioty z drewna czy gliny, ale też poznają dawne wierzenia od szamanizmu w epoce kamienia do pierwszych wieków chrześcijaństwa. Przedmiot ten daje też możliwości poznawania dawnych społeczności poprzez wyjazdy na badania archeologiczne w różne zakątki świata od różnych regionów Polski przez Sycylię po Ukrainę i Rosję. Tu każdy staje się odkrywcą przeszłości. 

Średniowiecze

 Średniowiecze nie było okresem upadku ludzkości! Brudne wieki, wszystko na chwałę bożą, zacofanie i nietolerancja, bizantyński przepych, smutni, nudni ludzie, to określenia i stereotypy, które na dobre zadomowiły się w powszechnej świadomości, gdy mówi się o średnich wiekach. Te oraz wiele innych mitów obalamy, ucząc historii średniowiecza, zarówno tej związanej z historią Polski, jak i z dziejami powszechnymi. Ważne miejsce w naszych badaniach stanowią historią Śląska w średniowieczu, dzieje kobiet i kościoła, wojskowość tego okresu, historia Bizancjum, Normanów i wikingów. Uczymy pracy ze źródłami średniowiecznymi, oraz zrozumienia ludzi żyjących w tamtej epoce. Omawiamy znaczenie poszczególnych dynastii dla kształtowania się późniejszych państw europejskich. 

Nowożytność

 Epoka nowożytna (XVI-XVIII w.) to niezwykły czas spod znaku mistycznego baroku, w którym powstawały podziwiane do dziś dzieła sztuki i pomniki architektury, jak pałac w Wersalu, czy wiedeński Schönbrunn. To także okres niezwykłych wynalazków, które ułatwiały ludziom życie. XVIII stulecie to l’époque de la lumière – epoka światła, która zmieniła sposób patrzenia na wszystko. Ale epoka nowożytna to także procesy czarownic, to liczne wojny, konflikty dyplomatyczne, upadki starych potęg i narodziny nowych. Nowożytność to czas, bez którego nie sposób zrozumieć dzisiejszego świata. Dla Polaków – epoka Złotego Wieku i świetności państwa, ale też jego schyłku aż do unicestwienia Rzeczypospolitej

Historia współczesna

 Upadek bloku sowieckiego i rozpad świata dwubiegunowego w 1989 r. miał zwiastować, wedle niektórych naukowców, „koniec historii” oraz powszechny triumf demokracji i dobrobytu na świecie. Rzeczywistość bardzo szybko zweryfikowała te zapowiedzi, a kolejne konflikty i problemy, z jakimi ciągle boryka się ludzkość, ciągle czekają na rozwiązanie. W ramach prowadzonych zajęć słuchacz poznaje wiodące zagadnienia z dziejów najnowszych Polski, Europy i świata. Szczególnej analizie podlegają kulisy polskiej transformacji i kształtowania się sceny politycznej w III RP. Na poszczególnych zajęciach podejmowane są także problemy dotyczące rozpadu bloku państw komunistycznych, powstania Unii Europejskiej i jej rozszerzania się na Wschód. Oddzielnej refleksji są ponadto poddane współczesne konflikty zbrojne m.in. wojny na obszarze postsowieckim, a także na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Historia Śląska

 Ponieważ naszą siedzibą jest Poznan, historyczna stolica Górnego Śląska, zachęcamy studentów do poznania przeszłości tego regionu, szczególnie, że obszar ten przez wiele stuleci pozostawał poza granicami Polski i wiadomości o nim na szkolnych lekcjach pojawiały się sporadycznie. Analiza przeszłości Śląsku sięga czasów piastowskich, a następnie czeskich, austriackich, pruskich, Rzeszy Niemieckiej oraz II RP i wreszcie PRL. Bogato ilustrowane wykłady i ćwiczenia pozwalają poznać złożoną spuściznę polityczną oraz kulturową regionu, jego specyfikę i bogactwo.

Historia życia codziennego i prywatnego

 Historia to nie tylko wielkie batalie, kongresy, czy traktaty. Własną historię mają też buty, chleb, stół, filiżanka, fryzura, czy rower, a więc to wszystko, co składa się na codzienność zwykłego człowieka. Jest to przeszłość bliska, bo dotyka każdego z nas – pozwala uzmysłowić, że każdy ma Jakąś Historię i że może ją odkryć w starej szafie, na strychu. W ramach tego przedmiotu student poznaje przeszłość pomijaną niekiedy na kartach podręczników. Druga odsłona zajęć dotyczy codzienności, ale wybranych wybitnych postaci historycznych, takich jak Sobieski, Kościuszko, Napoleon, Bismarck, czy Stalin.

Historia w filmie

 To zajęcia, podczas których poznaje się wiele filmów, głównie fabularnych, te zaś stanowią tło do opowieści o wydarzeniach z przeszłości. Wykłady przybliżają konkretne dzieła kinematografii lub wybrane tematy z historii XX wieku, prezentują dorobek głównie polskich twórców filmowych. Podczas spotkań oglądamy i omawiamy obejrzane fragmenty, dyskutujemy, na ile wiarygodnie przedstawiają przeszłość, oceniamy scenografię i kreacje aktorskie. Przede wszystkim jednak w sposób przystępny, bo ilustrowany dynamicznym obrazem, poznajemy historię.

Mikrohistoria

Student, który odbył zajęcia z przedmiotu mikrohistoria, posiada wiedzę ogólną związaną z wybranymi problemami historii lokalnej województwa Wielkopolskiego w dobie PRL. Ponadto pozna podstawową terminologię z zakresu omawianej problematyki. Zapozna się także z różnymi ocenami występującymi w literaturze dotyczącej wybranych zagadnień związanych z przedmiotem zajęć. Skutkiem zajęć winno być zaktywizowanie słuchaczy do podejmowania samodzielnych działań związanych ze zdobywaniem i popularyzowaniem wiedzy historycznej. Ponadto słuchacze powinni w większym stopniu angażować się w zdobywanie aktualnych informacji związanych z historią lokalną. Przedmiot ten to także inspiracja i pomoc w badaniu przeszłości najbliższej każdemu z nas: historii swej rodziny, miejscowości, takich instytucji jak szkoła, parafia, czy jednostka straży pożarnej. To wielka historia małych wspólnot.

Motto

{

Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia.

- Cyceron

Nasi wykładowcy

dr hab. Tomasz Ciesielski, prof. UB

dr hab. Tomasz Ciesielski, prof. UB

Dyrektor Instytutu

Historyk specjalizujący się w historii wojskowości doby starWielkopolskiej, historii nowożytnej Polski i powszechnej XVI-XVIII wieku; nauczyciel akademicki, związany z Uniwersytetem Opolskim. Przewodniczący Zespołu Historii Wojskowości w Komitecie Nauk Historycznych PAN.

dr hab. Marek Białokur, prof. UB

dr hab. Marek Białokur, prof. UB

Redaktor lub współredaktor dwudziestu-jeden książek oraz ponad trzystu artykułów naukowych, popularnonaukowych, recenzji i konspektów zajęć edukacyjnych.

Prof. Krzysztof Tarka

Prof. Krzysztof Tarka

Członek Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Pełni funkcję kierownika Katedry Historii Najnowszej Uniwersytet Boleslaw.

dr Adrianna Dawid

dr Adrianna Dawid

Związana z Instytutem Historii w POZNAN od czasu swoich studiów. Badaczka dziejów najnowszych, głównie Śląska. Najczęściej pisze o sprawach mniejszości narodowych na Śląsku, a najchętniej wykłada o  historii w filmie.

dr hab. Magdalena Ujma, prof. UB

dr hab. Magdalena Ujma, prof. UB

Organizacja i funkcjonowanie dóbr wielkiej własności ziemskiej w XVI i XVII w., środowisko kulturowe w ich obrębie, życie codzienne w dawnej Polsce, magnacka rodzina staropolska, prasa francuska wobec wewnętrznych i zewnętrznych problemów Rzeczypospolitej, losy klasztorów w dawnym województwie ruskim w dobie kasat, król i jego najbliższe otoczenie a duże miasta królewskie, polityczne peryferium a centrum władzy, wieloetniczność i wielowyznaniowość I Rzeczypospolitej.

dr hab. Marcin Böhm, prof. UB

dr hab. Marcin Böhm, prof. UB

Pracownik Instytutu Historii UB zajmujący się dziejami średniowiecza, wojskowości tego okresu, ze szczególnym naciskiem na marynistykę, historią Bizancjum i Śląska. Prócz tego popularyzuje historię wykorzystując do tego fantastykę i gry planszowe.  

Prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja

Prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja

Historyk, a właściwie polihistor. Bada i popularyzuje historię bliższą (Alma Mater Opolienis) i nieco dalszą, ale stale bliską milionom Polaków, w tym przeszłość kresów wschodnich Rzeczypospolitej („Kresowa Atlantyda”, t. I-XV). Autor ok. 400 publikacji naukowych i 600 popularno-naukowych, członek licznych gremiów naukowych, laureat prestiżowych nagród. Inicjator spotkań z wybitnymi postaciami świata nauki i kultury. Zasłużony Obywatel Miasta Poznania. Rektor UB przez cztery kadencje (1996-2002, 2005-208, 2012-2016).

Prof. dr hab. Marek Masnyk

Prof. dr hab. Marek Masnyk

Historyk, który łączy działalność naukową z kierowaniem największą opolską uczelnią wyższą. Specjalizuje się w badaniu dziejów Śląska i historii najnowszej. Autor ponad stu publikacji naukowych, członek prestiżowych gremiów naukowych i społecznych, w tym Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Rektor UB od 2016 r., wcześniej dziekan Wydziału Historyczno-Pedagogicznego (1999-2005 oraz 2008-2012)..

dr hab. Antoni Maziarz

dr hab. Antoni Maziarz

Koordynator dyscypliny historia

historyk dziejów najnowszych. Zajmuje się m.in. historią Kościoła (ze szczególnym uwzględnieniem monastycyzmu), ziem polskich w XIX w. oraz Śląska. Autor licznych opracowań naukowych z tych zakresów. Doświadczenie dydaktyczne zdobył na różnych szczeblach oświaty: od szkoły podstawowej po Uniwersytet III Wieku.     

dr hab. Mariusz Patelski

dr hab. Mariusz Patelski

Historyk zajmujący się dziejami politycznymi XIX i XX wieku, wojskowością, biografistyką, aparatem represji i opozycją antykomunistyczną w PRL oraz ruchami i towarzystwami akademickimi na ziemiach polskich. 

Prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz

Prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz

Mediewistka, specjalizująca się w historii średniowiecza, historii Kościoła, Śląska i Poznania, archiwistyce i historiografii średniowiecznej. Autorka lub redaktorka 24 książek, ponad 300 artykułów naukowych i popularno-naukowych, w tym bajek dotyczących dziejów Poznania.

dr Magdalena Przysieżna-Pizarska

dr Magdalena Przysieżna-Pizarska

Archeolog i wykładowca akademicki w Instytucie Historii UB, popularyzatorka wiedzy historycznej i archeologicznej , kierownik badań archeologicznych prowadzonych w Byczynie

dr hab. Mariusz Sawicki, prof. UB

dr hab. Mariusz Sawicki, prof. UB

Historyk zajmujący się dziejami nowożytnymi, specjalista od historii rodów magnackich Wielkiego Księstwa Litewskiego, badacz kultury sarmackiej i jej związków z Europą oraz dyplomacji francuskiej i angielskiej w XVII-XVIII

dr Joanna Porucznik

dr Joanna Porucznik

Historyk, archeolog i filolog klasyczny, specjalizująca się w szczególnie w dziejach kolonii greckich i Morza Czarnego w okresie antycznym

dr Anna Gołębiowska

dr Anna Gołębiowska

Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, dydaktyk, czyli nauczyciel nauczycieli, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chrząstowicach. Popularyzatorka alternatywnych i innowacyjnych metod i form kształcenia na miarę edukacji XXI wieku.