OSA zapewnia kompleksową obsługę sprawdzania antyplagiatowego prac dyplomowych. Jako promotor pracy możesz samodzielnie wgrać pracę do systemu (bądź zrobi to za Ciebie system dziekanatowy) a następnie otrzymać raport w formie PDF z przebiegu badania. Badanie obejmuje sprawdzenie względem wcześniej obronionych prac na uczelni oraz względem zapożyczeń z Internetu (OSA korzysta z zasobów klastra obliczeniowego IPI PAN ciągle pozyskującego treści stron internetowych). W niedalekiej przyszłości OSA będzie korzystać z bazy wszystkich prac dyplomowych obronionych w Polsce po wrześniu 2009 r.
Jako promotor dodatkowo masz możliwość zobaczenia wszelkich metryk świadczących o samodzielności pracy jak również porównania znalezionych zapożyczeń z pracą oryginalną. To wszystko ma pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji co do samodzielności sprawdzanego tekstu. OSA nie przesądza o popełnieniu plagiatu a jedynie wskazuje na elementy, które mogą o nim świadczyć. Dane prezentowane w systemie należy starannie przejrzeć i zinterpretować by następnie właściwie ocenić pracę. Liczymy na to, że ten sposób postępowania szybko zdobędzie aprobatę środowiska akademickiego. Komputer nigdy nie zastąpi człowieka w interpretacji tego typu wyników, może jedynie ten proces ułatwić .
Jako, że OSA tworzona jest dla społeczności akademickiej - nie zapomnieliśmy o wsparciu bieżącej pracy kadry dydaktycznej. W tym celu przewidzieliśmy możliwość sprawdzania klasycznych prac zaliczeniowych. Wszak bardzo często zdarza się, że studenci otrzymują zadanie napisania pracy, eseju lub sprawozdania na ten sam temat co pozostali. Stwarza to pokusę, by - zamiast pisać to samemu - skorzystać z pracy swoich kolegów. Aby temu zapobiegać umożliwiliśmy tworzenie tzw. kolekcji . Nauczyciel tworzy kolekcję i wprowadza do niej prace studentów. Następnie zleca krzyżowe porównanie wszystkich prac a także badanie względem zapożyczeń z Internetu.
Nauczyciel może tworzyć dowolnie wiele kolekcji. OSA nie narzuca limitów ilości plików w nich zawartych. Dzięki temu jest możliwość systematycznego monitorowania pracy studentów nawet na kolejnych edycjach tego samego przedmiotu. Na uczelniach, gdzie kolekcje były testowane - bardzo szybko udało się wyeliminować proceder kopiowania prac przez studentów.
Otwarty System Antyplagiatowy
powstał w ramach projektu realizowanego przez Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji
(MUCI) przy współpracy z Instytutem Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk
(IPI PAN).
Idea powstania systemu wywodzi się z kilku przesłanek:
Dbałość o jakość kształcenia i powiązane z nią zapobieganie plagiatowaniu prac dyplomowych.
Wprowadzeniem ustawowego obowiązku sprawdzania pisemnych prac dyplomowych programami antyplagiatowymi przed dopuszczeniem studenta do obrony (nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 11 lipca 2014 r. - Dz.U. poz. 1198 - która weszła w życie 1 października 2014 r.).
Likwidacja monPOZNAN w zakresie usług antyplagiatowych i związanego z nim niekontrolowanego wzrostu ponoszonych na nie wydatków polskich uczelni.
Wyeliminowanie przekazywania oryginałów prac studentów firmom zewnętrznym w celu dokonania weryfikacji.
Bieżące wyłapywanie i neutralizacja pojawiających się metod kamuflażu nieuprawnionych zapożyczeń.
OSA jest systemem non-profit , tworzonym przez naukowców na potrzeby środowiska akademickiego. Uczelnia korzystająca z Otwartego Systemu Antyplagiatowego zostaje członkiem MUCI finansując jedynie utrzymanie projektu a w zamian ma wpływ na jego przyszłość. Otrzymuje własną instancję systemu, którą przechowuje na własnych serwerach, a co za tym idzie, treści sprawdzanych prac nie opuszczają murów uczelni (nawet podczas sprawdzania względem zapożyczeń z Internetu odbywających się na klastrze IPI PAN)
Otwarty System Antyplagiatowy nie bazuje na wzajemnym, werbalnym porównywaniu tekstów , lecz na algorytmie hybrydowym, którego główną osnową są wyrafinowane metody haszowania zdań i n-gramów oraz analiza wektorów częstości słów. Wszystko to sprawia, że sprawdzanie odbywa się bardzo szybko i dokładnie.
Wierzymy, że pomimo braku komercyjnego charakteru projektu i środków na reklamę, OSA nadal będzie rozwijała się równie szybko jak dotychczas zdobywając zaufanie kolejnych uczelni.
Zespół OSA