fbpx

Konkurs na glosę Fundacji Court Watch Polska

Fundacja Court Watch Polska zaprasza do udziału w pierwszej edycji konkursu na glosę „Ars boni et aequi – Sztuka tego, co dobre i sprawiedliwe”. To świetna okazja do tego, by wyrazić swój głos i wejść w twórczy dialog z orzecznictwem polskich sądów.

Dlaczego warto pisać glosy?

Pisanie glosy to świetna okazja do wyrażenia własnego zdania na temat wybranego orzeczenia sądowego. Praca nad glosą to możliwość bliższego przyjrzenia się konkretnemu zagadnieniu prawnemu. To również szansa na zapoznanie się z podstawami warsztatu badacza prawa, podjęcie próby dokonania samodzielnej analizy i interpretacji przepisów. Wszystkie te umiejętności są niezbędnymi elementami, by dobrze odnaleźć się na dzisiejszym bardzo konkurencyjnym rynku usług prawnych. To także możliwość przyjrzenia się temu jak wygląda law in action, a nie jedynie law in books.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach:

  • studenci publicznych i niepublicznych uczelni położonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;

  • absolwenci jednolitych studiów magisterskich na kierunku prawo na uczelniach publicznych i niepublicznych położonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów do siedmiu lat przed upływem końca roku kalendarzowego, w którym konkurs został ogłoszony.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Wszystkie osoby zainteresowane konkursem zapraszamy na spotkanie on-line, które odbędzie się 23 lutego 2023 roku (czwartek) o godzinie 17.00. Podczas wydarzenia Zofia Branicka i Piotr Sołowij – prawnicy z Fundacji Court Watch Polska, opowiedzą jak będzie przebiegał konkurs, jakie będą najważniejsze terminy, co zyskasz pisząc glosę, jakie nagrody otrzymają zwycięzcy. Wskażą również gdzie szukać wyroków, jak przygotować się do napisania ciekawego komentarza, a także o czym warto pamiętać podczas pracy nad glosą.

Link do rejestracji na spotkanie informacyjne: https://amicus.courtwatch.pl/szkolenia/meeting-2023-02-23/ Po rejestracji każdy z uczestników otrzyma link do spotkania na platformie Zoom.

Więcej szczegółów na stronie: https://courtwatch.pl/…/konkurs-na-glosears-boni-et…/

Jaki jest przebieg konkursu?

  • Etap pierwszy – do 27 marca 2023

Opracowanie pisemnego komentarza – glosy do wybranego samodzielnie przez uczestnika orzeczenia polskiego sądu (postanowienia, wyroku, uchwały) z zastrzeżeniem, że orzeczenie to zostało wydane nie wcześniej niż 1 stycznia 2019 roku.

Do etapu drugiego awansują autorzy 7 najwyżej ocenionych glos z każdej kategorii uczestników.

  • Etap drugi – kwiecień/maj 2023

Udział w seminarium dotyczącym pisania glos oraz zaktualizowanie glosy w oparciu o otrzymane recenzje oraz wiedzę zdobytą podczas spotkania.

Do etapu finałowego awansują autorzy 5 najwyżej ocenionych glos z każdej kategorii uczestników.

  • Etap trzeci – finał konkursu – 3 czerwca 2023

Udział w seminarium, podczas którego finaliści wezmą udział w rozmowie z jury finałowym konkursu poprzedzoną krótką prezentacją swojej glosy.

Laureaci konkursu w kategorii student otrzymają nagrody finansowe w kwotach:

  • 3000 zł (trzy tysiące złotych) za pierwsze miejsce,

  • 1500 zł (tysiąc pięćset złotych) za drugie miejsce.

Pytania i zgłoszenia konkursowe należy wysyłać pod adres: [email protected]