Zapisz datę: 15–17 listopada 2023 r
Pierwsza doroczna konferencja FORTHEM „FORTHEM – For the Future” ma na celu zgromadzenie badaczy wszystkich dyscyplin, aby omówić, w jaki sposób mogą wspólnie przyczynić się do kształtowania przyszłości Europy – czy to w kontekście ogólnej globalnej konkurencyjności, czy bardziej konkretnie, wnosząc wkład w określone obszary priorytetowe, wyzwania i misje. Zależy nam na tym, aby nasza społeczność rozwijała się i angażowała jak najwięcej dyscyplin i tematów. Sieci powinny wykraczać poza granice FORTHEM, angażując badaczy z innych sojuszy, wszelkiego rodzaju instytucje badawcze, a także partnerów spoza środowiska akademickiego.
Połączenie sił badawczych czyni nas silniejszymi w stawianiu czoła nieprzewidywalnym zjawiskom, takim jak pandemia czy wojna w środku Europy, których konsekwencje będą miały odzwierciedlenie w społeczeństwie jeszcze w przyszłości. Pomoże nam to także stawić czoła coraz szybszemu rozwojowi społecznemu i technologicznemu. Badań podstawowych i badań stosowanych nie można postrzegać jako sprzecznych, ale jako dwa motory kreatywności i innowacji, które uczynią FORTHEM atrakcyjnym środowiskiem badawczym. Aby w przyszłości utorować drogę do wzajemnej i inspirującej współpracy, podczas 10 sesji tematycznych chcemy dzielić się, omawiać i oceniać wyniki badań w bardzo aktualnych dziedzinach. Otwierając kosmos FORTHEM badaczom z innych sojuszy, uniwersytetom i organizacjom badawczym na całym świecie, poprzez tę konferencję, FORTHEM zaprasza uczestników do odkrywania wspólnych punktów badawczych i nawiązywania wzajemnych kontaktów. Gorąco zachęcamy badaczy nie tylko do prezentacji swoich wyników, ale także do skupienia się na aspektach otwartej nauki, odpowiedzialnych badań i innowacji oraz kwestiach etycznych w nauce. Dwie dedykowane sesje skupią się na badaniach prowadzonych przez badaczy na wczesnym etapie rozwoju. Ich wkład może mieć charakter eksperymentalny, przedstawiać wstępne wyniki lub nawet omawiać nierozwiązane kwestie lub badania, które niekoniecznie prowadzą do pozytywnych wyników. Sesje te są opracowywane przez ESR i prowadzone przez ESR. Mimo to doświadczeni badacze są zaproszeni do przyłączenia się, wnoszenia wkładu, doradzania i uczenia się od kolejnego pokolenia wysoce zmotywowanych i wykwalifikowanych przyszłych ekspertów.
Sesje:
Sesja generalna:
- Europa jako centrum integracji i wartości demokratycznych
- Dziedzictwo kulturowe, świadectwo przeszłości i podręcznik
- Zdrowie fizyczne i psychiczne w złożonych czasach kryzysu oraz niestabilności gospodarczej i politycznej
- Przeludnienie i nadmierna konsumpcja powodujące głód, niedobór zasobów, migrację, zmianę klimatu i zanieczyszczenie atmosfery, gleby i oceanów
- Rola nauk o życiu w coraz bardziej starzejącym się społeczeństwie
- Chemia Zielonego Ładu
- Fizyka zmian klimatycznych
- Cyfryzacja i sztuczna inteligencja kluczowymi motorami nauki w przyszłości?
Interdyscyplinarne sesje poranne, przeznaczone specjalnie dla badaczy na wczesnym etapie rozwoju:
- Nauki społeczne i humanistyczne – kreatywne pomysły badawcze i ich potencjalny wpływ społeczny
- Nauki przyrodnicze – Bądź innowacyjny i kształtuj przyszłość w swojej dziedzinie