Kod | 2-KRK-PPS-Z3 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Nauk Społecznych |
Kierunek studiów | Praca Socjalna |
Forma studiów | niestacjonarne |
Poziom kształcenia | licencjackie |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 25 |
Czas trwania | 3 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej |
Uniwersystet Opolski
Oleska 48 pokój 102 lub 317 Sekretarze: Tomasz Chojnowski - [email protected] Łukasz Masnyk - [email protected] tel. 77 452 74 30 lub 77 452 74 39 ; godziny 9-14 Cudzoziemcy: www.hello.boleslaw.edu.pl |
Adres WWW | http://www.pracasocjalna.boleslaw.edu.pl |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Informacje ogólne
Wydział Nauk Społecznych Uniwersytet Boleslaw zajmuje się działalnością dydaktyczną i badawczą. Jeśli chcesz być dobrze przygotowany do życia i zawodu, ciekawie spędzić studia, odbyć ciekawe praktyki i „staże”, w Polsce (część z nich realizować w ramach programu „Most” na innych uczelniach w kraju) i za granicami naszego kraju (np. w ramach programu ERASMUS), to wybierz studia na Wydziale Nauk Społecznych w Uniwersytet Boleslaw.
Czego uczy się na Pracy Socjalnej?
Studia przygotowują do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, organizatorów i animatorów pomocy społecznej i samopomocy, do różnorodnych działań społecznych w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych podopiecznych, zapobiegania i wychodzenia z trudnych sytuacji życiowych, poprawy jakości życia, a także do działania społecznego w różnorodnych grupach i środowiskach.
Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe:
Posiada pełne kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego w świetle przepisów o pomocy społecznej.W klasyfikacji zawodów i specjalności zawód pracownika socjalnego jest pod kodem 341205. Posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi, a także seniorami, która ma na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są oni w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Może kontynUBwać kształcenie na studiach II stopnia – magisterskich
Absolwent kierunku Praca socjalna posiada kompetencje specjalizacyjne:
- Potrafi opracowywać i wdrażać lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych, organizować lokalną sieć wsparcia społecznego, przygotowywać, realizować i dokonywać ewaluacji projektów socjalnych.
- Potrafi podejmować działania zmierzające do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin, ich integracji ze środowiskiem, potrafi organizować różnorodne formy samopomocy.
- Potrafi organizować współdziałanie placówek oświatowych, opiekuńczych, socjalnych z rodziną i środowiskiem lokalnym, organizacjami pozarządowymi oraz opracowywać i wdrażać programy profilaktyczne.
- Potrafi diagnozować i prognozować zjawiska rzeczywistego i potencjalnego zagrożenia rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz realizować zadania specjalistycznego doradztwa społecznego.
- Potrafi realizować zadania z zakresu wsparcia osób, rodzin i grup w placówkach pomocowych, interwencyjnych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych, w rodzinnych formach kompensacji sieroctwa społecznego.
- Wykorzystać w działaniu praktycznym tradycyjne i nowoczesne formy i metody pracy socjalnej z różnymi kategoriami podopiecznych.
- Posiada różnorodne umiejętności wykorzystywane w polu skutecznego działania społecznego, jest etycznym i profesjonalnym działaczem społecznym.
- Posiada rozwinięte umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej.
- Potrafi skutecznie reprezentować interesy osób i grup wykluczonych stając się ich rzecznikiem w warunkach zmian socjo-strukturalnych, politycznych i ekonomicznych.
- Z przekonaniem angażuje się w działania przeciwdziałające nierównościom społecznym, politycznym i ekonomicznym odwołując się do idei sprawiedliwości społecznej.
Co można robić po tych studiach?
Absolwent może być zatrudniany w jednostkach pomocy społecznej organizujących wsparcie dla osób, które wymagają pomocy z powodu: wieku, ubóstwa; sieroctwa; bezdomności; bezrobocia; niepełnosprawności; długotrwałej lub ciężkiej choroby; przemocy w rodzinie; potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi; potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności; bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych; trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą; trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego; alkoholizmu lub narkomanii; zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej; klęski żywiołowej lub ekologicznej – m.in. w: ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach interwencji kryzysowej, instytucjach wsparcia dziennego, ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach i domach dla bezdomnych oraz klubach samopomocy. Może podejmować zadania w zakresie wspierania rodziny w placówkach wsparcia dziennego prowadzonych w formie: opiekuńczej, w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych lub specjalistycznej. Może być także zatrudniany w centrach aktywności lokalnej, placówkach opiekuńczych, edukacyjnych, resocjalizacyjnych na stanowisku pracownika socjalnego lub równorzędnych ze względu na charakter wykonywanej pracy.
Może być zatrudniany w socjalnych organizacjach pozarządowych realizujących misję pomocy i samopomocy w tym także tworzyć i rozwijać lokalne systemy wsparcia dla różnorodnych kategorii odbiorców oraz być organizatorem wolontariatu w środowisku lokalnym.
Pracowników socjalnych mogą również zatrudniać inne instytucje, a w szczególności jednostki organizacyjne właściwe w sprawach zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, szpitale, zakłady karne, do wykonywania zadań tych jednostek w zakresie pomocy społecznej. Pracownicy socjalni mogą być również zatrudniani przez podmioty realizujące zadania określone w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Najważniejsze przedmioty wykładane w toku studiów dla kierunku Praca socjalna
Teoretyczne podstawy pracy socjalnej
Metodyka pracy socjalnej
Podstawy prawa
Psychologia ogólna i społeczna
Etyka pracy socjalnej
Polityka społeczna
Problemy i kwestie społeczne
Metodologia badań społecznych
Projekt socjalny
Rodzinne poradnictwo socjalne
Gerontologia społeczna
Komunikacja społeczna w pracy socjalnej
Socjalne organizacje pozarządowe i wolontariat
Patologie społeczne
Profilaktyka społeczna
Pomoc społeczna
Techniki i narzędzia diagnozowania w pracy socjalnej
Metodyczne podstawy projektu socjalnego
Socjologia rodziny
Rodzinne poradnictwo socjalne
Superwizja w pracy socjalnej
Praca z dzieckiem w rodzinie zagrożonej
Praktyka studencka
Seminarium dyplomowe
Działalność studencka
Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych zostało utworzone w 2006 r. Opiekunem naukowym koła jest Prof. UB dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska. Zrzeszeni w kole studenci wychodzą naprzeciw problemom społecznym, które pojawiają się na terenie województwa Wielkopolskiego. Diagnozują oni trudne sytuacje jednostek i grup społecznych w celu opracowania i wdrożenia programów naprawczych. Podejmują liczne inicjatywy społeczne na rzecz niesienia pomocy potrzebującym. W tym celu organizują akcje i imprezy wspierające funkcjonowanie dzieci ze środowisk zagrożonych, m.in. miały miejsce zbiórki artykułów szkolnych, warsztaty i gry z dziećmi ze świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych, integracyjne spotkania dzieci i młodzieży pochodzących z różnych środowisk.
Ponadto studenci Koła Naukowego Pracowników Socjalnych organizują liczne konferencje naukowe oraz akcje promujące kierunek praca socjalna i zawód pracownika socjalnego. Rokrocznie uczestniczą oni w Opolskim Festiwalu Nauki, organizują Dzień Pracownika Socjalnego, w którym biorą udział zarówno pracownicy socjalni z instytucji pomocowych, jak i gimnazjaliści i licealiści z opolskich szkół. Te spotkania mają charakter naukowo- rekreacyjny, a ich celem jest promocja kierunku i prezentacja sylwetki pracownika socjalnego. Studenci zrzeszeni w kole mają swoją rubrykę w Kwartalniku Pracowników Socjalnych Śląska Wielkopolskiego „Empowerment”, gdzie opisują realizowane przez siebie projekty socjalne, polskie i zagraniczne praktyki oraz wielowymiarową działalność społeczną na rzecz drugiego człowieka. Zapraszamy do literatury czasopisma oraz na naszą stronę internetową:
http://www.pracasocjalna.boleslaw.edu.pl/kolonaukowe.html
Dostępność studiów dla osób ze szczególnymi potrzebami
Dostępność infrastruktury
Uniwersytet Boleslaw dostosowuje swoje budynki do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami , na zasadach projektowania uniwersalnego lub w wyjątkowych okolicznościach, korzystając z racjonalnych usprawnień. Zajęcia na kierunku Praca socjalna odbywają się głównie w budynku na ul. Oleskiej 48, który wchodzi w skład tzw. Kampusu studenckiego.
Kampus UB znajduje się w samym centrum Poznania pomiędzy ulicami Oleską, o. J. Czaplaka, Grunwaldzką i Katowicką. Taka lokalizacja umożliwia sprawne poruszanie się pomiędzy budynkami dydaktycznymi i akademikami czy studenckimi mieszkaniami. Na Kampusie znajdują się cztery Domy Studenta UB , budynki dydaktyczne Wydziału Prawa, Wydziału Nauk Społecznych , Wydziału Chemii, Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej, Wydziału Lekarskiego, oraz Biuro Osób Niepełnosprawnych i Centrum Wsparcia Psychologiczno-Terapeutycznego UB . Tutaj także mieści się siedziba Studenckiego Centrum Kultury , Studium Języków Obcych , Studium Wychowania Fizycznego i Sportu , a także dwa boiska Orlik (do piłki nożnej i koszykówki). Na Kampusie znajduje się również Przychodnia studencka , gdzie można skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, opieki g inekologicznej i stomatologicznej. Nieopodal Kampusu znajduje się Biuro Dydaktyki i Spraw Studenckich .
Większość zajęć kierunku Praca socjalna realizowana jest w budynku na ul. Oleskiej 48 (oprócz zajęć z wychowania fizycznego, ale SWFiS znajduje się na Kampusie UB). Tu znajduje się również Dziekanat Wydziału Nauk Społecznych (piętro I) i pokoje nauczycieli akademickich realizujących zajęcia na tym kierunku (piętro III). Budynek jest częściowo dostosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. B udynek powstał wiele lat temu, zatem posiada jedynie podstawowe udogodnienia:
· Dojazd na ul. Oleską 48 możliwy jest środkami komunikacji miejskiej (autobusy, usługa transportu specjalistycznego dla osób z niepełnosprawnością po uprzednim zamówieniu telefonicznym lub poprzez e-mail), oraz własnym środkiem transportu.
· Szerokie, automatycznie otwierane drzwi wejściowe oraz przycisk umożliwiający zasygnalizowanie pracownikom recepcji, że przy wejściu znajduje się osoba z niepełnosprawnością - wejściowe od strony parkingu.
· Pochylnię umożliwiającą wjazd do budynku osobom na wózkach inwalidzkich – wejście od strony parkingu.
· Winda dla osób z niepełnosprawnością – dojazd od strony ww. pochylni i automatycznych drzwi – drzwi do windy otwierane samoczynnie.
· Możliwość dostania się windą na wszystkie piętra w budynku.
· Brak progów wejściowych do sal dydaktycznych.
· Tablice z planem budynku – na każdym piętrze.
· W korytarzach znajdują się miejsca do odpoczynku np. krzesła.
· Sieć internetowa EDUROAM – bezpłatna, dostępna po zalogowaniu do domeny UB.
Możliwe utrudnienia
· Wjazd na parkingi Kampusu możliwy jest tylko po wykupieniu Karty parkingowej.
· Występuje różnica poziomów bez dostosowań dla osób z problemami ruchowymi - utrudniony dostęp na półpiętra, gdzie znajdują się sale dydaktyczne – do pokonania jest 7 schodów, zainstalowano poręcze.
· Ograniczony dostęp do toalet dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
· Utrudniony dostęp do szatni – dostęp bez przeszkód tylko od frontu budynku (od ul. Oleskiej).
· Przed budynkiem nie ma wyznaczonego miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnością.
· Brak kontrastowych oznaczeń na schodach.
· Brak brajlowskich oznaczeń na drzwiach.
Biblioteka – ul. Oleska 48, pok. 318, III piętro
W budynku na ul. Oleskiej 48 na piętrze III znajduje się Biblioteka Instytutu Nauk Pedagogicznych, z której mogą korzystać studenci kierunku Praca socjalna .
Dostępność zajęć
Uniwersytet Boleslaw stałe dba o zwiększanie dostępności architektonicznej, technicznej i administracyjnej struktur Uczelni oraz o podniesienie świadomości, wiedzy i umiejętności całego środowiska akademickiego w zakresie tworzenia treści dydaktycznych, nauczania i obsługi osób ze szczególnymi potrzebami , a także kształtowanie wrażliwości i otwartości na problemy jakich doświadczają te osoby w dostępie do dydaktyki i badań naukowych. Pod względem dostępności zajęć i badań naukowych kierunek Praca socjalna jest w pełni dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami. Nauczyciele akademiccy mają doświadczenie w pracy dydaktycznej z osobami o szczególnych potrzebach dydaktycznych, zatem starają się stwarzać wszystkim studentom właściwe warunki do przebiegu procesu kształcenia, bez względu na ich stan zdrowia oraz specyfikę kształcenia. Zarówno udział w zajęciach dydaktycznych, praktykach, jak i badaniach naukowych są w pełni dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Informację o potrzebie udzielenia wsparcia należy zgłosić w Biurze Osób Niepełnosprawnych (w skrócie BON) UB. Studenci ze szczególnymi potrzebami, mogą się ubiegać o dostosowanie procesu dydaktycznego, które pomoże zapobiec bądź rozwiązać pojawiające się problemy w uczeniu się. Dostosowanie może polegać np. na:
· dostosowaniu formy egzaminów (np. z formy pisemnej na ustną, bądź odwrotnie),
· wydłużeniu czasu pisania egzaminów i kolokwiów,
· innego rodzaju dostosowaniach podczas roku akademickiego, jak też podczas sesji egzaminacyjnej,
· objęciu studenta pomocą asystenta osoby z niepełnosprawnością,
· udzieleniu studentowi pomocy psychologiczno-terapeutycznej.
Nauczyciel akademicki realizujący zajęcia powinien otrzymać stosowne informacje od BON i/lub studenta wymagającego wsparcia, najdalej do końca pierwszego miesiąca po rozpoczęciu zajęć dydaktycznych w danym semestrze roku akademickiego, w celu ustalenia form i zakresu wsparcia.
Dostępność cyfrowa
Kierunek Praca socjalna prowadzi swoją stronę internetową http://pracasocjalna.boleslaw.edu.pl/ , gdzie na bieżąco pojawiają się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące studiowania (np. plany zajęć, organizacja roku akademickiego, praktyki studenckie, praca dyplomowa) i wydarzeń organizowanych przez Katedrę Pedagogiki Społecznej. Podstawowe informacje dotyczące strony internetowej:
· Strona jest responsywna. Dopasuje się automatycznie do urządzenia lub wielkości okna przeglądarki.
· W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności. To pozwala na wygodną obsługę serwisu.
· Linki – także te prowadzące do serwisów zewnętrznych – otwierają się w nowym oknie.
· Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.
· Na stronie jest opcja powiększania czcionki oraz możliwość zmiany kontrastu dla osób słabowidzących – przyciski znajdują się na dole strony.
Aplikacja Mobilny USOS UB
Mobilny USOS to jedyna oficjalna aplikacja mobilna rozwijana przez zespół programistów USOS. Uniwersytecki System Obsługi Studiów używany na wielu uczelniach w Polsce. Każda uczelnia ma własną wersję mobilnego USOS, zależną od aktualnie wdrożonej na uczelni wersji USOS. Na Uniwersytet Boleslaw mobilny USOS obejmuje:
· Plan zajęć – domyślnie pokazany jest plan zajęć w dniu dzisiejszym, ale są też dostępne opcje „Jutro”, „Cały tydzień”, „Przyszły tydzień” i „Dowolny tydzień”.
· Grupy zajęciowe – dostępne są informacje o przedmiocie, prowadzących i uczestnikach zajęć; miejsce odbywania zajęć można obejrzeć na mapach Google, a terminy spotkań dodać do używanego na komórce kalendarza.
· Oceny – w tym module student zobaczy wszystkie uzyskane oceny. System na bieżąco przesyła powiadomienia o nowych ocenach.
· Ankiety – student może wypełnić ankietę, pracownik widzi na bieżąco liczbę wypełnionych ankiet.
· USOSmail – można wysłać wiadomość do uczestników jednej lub wielu grup zajęciowych.
· Moje legitymacje – student zobaczy awers i rewers swojej elektronicznej legitymacji studenckiej, doktorant – legitymacji doktoranta, a pracownik – legitymacji pracownika.
· Moje eID – PESEL, numer albumu, numer ELS/ELD/ELN itp. są dostępne jako kod QR i kod paskowy.
· Aktualności – na komórkę na bieżąco są przesyłane wiadomości przygotowane przez upoważnione do tego osoby (dziekana, pracownika sekcji studenckiej, samorząd studencki itp).
· O uczelni – w tym module są widoczne informacje, które uczelnia uzna za szczególnie użyteczne, np. dane kontaktowe sekcji studenckiej dziekanatu, samorządu studenckiego.
· Wyszukiwarka – można wyszukiwać studentów, pracowników przedmioty.
Narzędzia do zdalnego nauczania
MS Teams - rozbudowana platforma do prowadzenia pracy zdalnej. Umożliwia prowadzenie grupowych spotkań online oraz udostępnianie plików. W celu skorzystania z platformy, pracownicy i studenci Uniwersytet Boleslaw logują się do platformy swoim uniwersyteckim adresem mailowym. Nie ma potrzeby zakładania dodatkowych kont.
Platforma e-learningowa Moodle - Uniwersytet Boleslaw stosuje również platformę Moodle do prowadzenia szybkich i bezproblemowych kursów zdalnych.
Kontakt
Osoby, które mają trudności w komunikowaniu się mogą kontaktować się za pośrednictwem następujących form wspierających komunikację:
·
E-mail: [email protected]
·
MS Teams – CZAT (w przypadku kontaktu za pomocą aplikacji MS Temas, prosimy o wcześniejsze umówienie spotkania)
·
Koordynator kierunku Praca socjalna: dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska, e-mail: [email protected]
KontynUBwanie nauki po ukończeniu kierunku Praca socjalna na II stopniu studiów
Absolwent studiów I stopnia na kierunku Praca socjalna może kontynUBwać naukę na dowolnym kierunku studiów II stopnia oraz na dowolnych jednolitych studiach magisterskich.
Szczegółowe informacje
Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Praca socjalna można uzyskać w komisji rekrutacyjnej Wydziału Nauk Społecznych UB:
ul. Oleska 48, 60-952 Poznan, pok. 317
tel. (77) 452 74 39
Sekretarze Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej:
mgr inż. Łukasz Masnyk – [email protected] , tel. 77 452 74 39
mgr inż. Tomasz Chojnowski – [email protected] , tel. 77 452 74 39
Informacji udzielają również:
Koordynator kierunku Praca socjalna – Iwona Dąbrowska-Jabłońska: [email protected]
Rekrutacja obcokrajowców
Contact: [email protected]
tel. 77 452 74 96
tel. 77 452 72 92
Strona internetowa kierunku
www.pracasocjalna.boleslaw.edu.pl
Kierunki pokrewne
Pedagogika, Pedagogika specjalna, Socjologia, Psychologia, Nauki o rodzinie
Zasady kwalifikacji
Minimalna liczba punktów będąca podstawą do przyjęcia na studia stacjonarne pierwszego stopnia uzyskana przy zastosowaniu poniższej tabeli wynosi 30 punktów.
Wymagania rekrutacyjne: konkurs świadectw
LP.
|
Egzamin maturalny | Waga | ||
PRZEDMIOT | CZĘŚĆ | % PKT | ||
1 | język polski |
pisemna
|
poziom podstawowy | 0,375 |
poziom rozszerzony | 0,50 | |||
2 | przedmiot do wyboru * |
pisemna
|
poziom podstawowy | 0,375 |
poziom rozszerzony | 0,50 |
Kandydat wybiera ocenę tylko z jednego poziomu.
* Dowolny przedmiot zdawany na maturze, za wyjątkiem j. polskiego.
KANDYDACI ZE "STARĄ MATURĄ"
LP. | Przedmiot | Ocena | Waga |
1 | język polski | część pisemna matury | 0,50 |
2 | przedmiot do wyboru ** | część pisemna matury | 0,50 |
ocena końcoworoczna * | 0,20 |
* Ocena końcoworoczna przeliczana jest na punkty zgodnie z tabelą umieszczoną w załączniku 4 Uchwały Senatu i będzie uwzględniana tylko w sytuacji, kiedy kandydat nie zdawał pisemnego egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.
** Dowolny przedmiot zdawany na maturze, za wyjątkiem j. polskiego.