• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia I stopnia, II stopnia i jednolite magisterskie

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Socjologia - profil praktyczny, II stopień, 2-letnie, stacjonarne

Szczegóły
Kod 2-PRK-SOC-S.M.2.PP
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Społecznych
Kierunek studiów Socjologia
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia II stopnia
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 15
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej Uniwersystet Opolski
Oleska 48
pokój 102 lub 317
Sekretarze:
Tomasz Chojnowski - [email protected]
Łukasz Masnyk - [email protected]
tel. 77 452 74 30 lub 77 452 74 39 ; godziny 9-14

Cudzoziemcy:
www.hello.boleslaw.edu.pl
Wymagany dokument
  • dyplom ukończenia studiów wyższych lub równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Socjologia – uzupełniające studia magisterskie

 

Zapraszamy do kontynUBwania studiów na kierunku Socjologia drugiego stopnia.

Są to studia uzupełniające magisterskie o profilu praktycznym. Program studiów II stopnia przewiduje realizację praktyk zawodowych rozliczanych w ramach II i IV semestru. W ramach studiów wykorzystywane będą takie formy zajęć jak: wykłady ćwiczenia, konwersatoria, warsztaty/laboratoria, a także seminaria dyplomowe. We wszystkich przypadkach zajęcia te kłaść będą nacisk na zdobycie przez studentów wiedzy metodologicznej oraz umiejętności projektowania i prezentacji wyników badań, umiejętności analitycznych oraz kompetencji związanych z pracą zespołową, zarządzaniem projektami i zespołami, aktywizacją i partycypacją społeczną.

O przyjęcie na te studia mogą ubiegać się absolwenci i absolwentki studiów pierwszego stopnia kierunków: socjologia, politologia, stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, etnologia, europeistyka, pedagogika, ekonomia, nauki o rodzinie, polityka społeczna, praca socjalna, promocja zdrowia, zarządzanie, kulturoznawstwo, filologia. Od kandydatów na studia anglojęzyczne wymagana jest udokumentowana znajomość języka angielskiego na poziomie B2 lub pozytywny wynik egzaminu ze znajomości j. angielskiego.

 

W ramach programu studiów studenci i studentki mają możliwość wyboru jednego z 5 modułów tematycznych - po I semestrze studiów:

  1. Badania socjologiczne w praktyce społecznej
  2. Socjologia problemów społecznych
  3. Socjologia organizacji
  4. Projektowanie społeczne i design
  5. Intercultural Communication (studia anglojęzyczne)

Moduł tematyczny: Badania socjologiczne w praktyce społecznej

Ta ścieżka kształcenia to doskonały wybór dla osób, które chcą wyspecjalizować się w projektowaniu i realizowaniu badań socjologicznych. Na studiach tego modułu skupiamy się na rozwijaniu wiedzy i umiejętności związanych z prowadzeniem badań empirycznych, społecznych i marketingowych. Proponujemy wiele kursów pogłębiających wiedzę o metodach i technikach prowadzenia badań i analiz przy użyciu programów komputerowych, zarówno ilościowych (SPSS) jak i jakościowych (CAQDA). Równie ważną umiejętnością, obok prowadzenia badań, jest praca zespołowa oraz pozyskiwanie funduszy na realizację projektów badawczych, dlatego przygotowaliśmy dla was kursy, w czasie których nauczycie się aktywnie reagować i odpowiadać na potrzeby badawcze rynku.

Wybierając tę ścieżkę kształcenia nauczysz się:

·         wykorzystywać zaawansowane metody i narzędzia pracy socjologa i socjolożki,

·         samodzielnie oraz zespołowo identyfikować oraz projektować narzędzia służące rozwiązywaniu problemów społecznych,

·         łączyć wiedzę teoretyczną z praktyką społeczną, działaniami społecznymi i edukacyjnymi

·         projektować i realizować jakościowe i ilościowe badania empiryczne – społeczne, rynkowe, marketingowe wykorzystując różne metody badawcze

·         modelować złożone procesy społeczne obejmujące zjawiska z różnych obszarów życia społecznego,

·         krytycznie analizować i interpretować dane empirycznych przekładając je także na rekomendacje praktyczne

 

Zdobywana na studiach socjologicznych wiedza i umiejętności są poszukiwane na rynku pracy, m.in. przez firmy prowadzące badania społeczne i marketingowe, agencje reklamowe, urzędy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe które potrzebują nieustannego prowadzenia badań na potrzeby swojego funkcjonowania.

Moduł tematyczny: Socjologia problemów społecznych

Ten moduł kształci specjalistów z zakresu polityki społecznej, umiejących radzić sobie między innymi z wykluczeniem społecznym i problemami bezrobocia czy społecznymi kontekstami używania narkotyków. Absolwenci będą przygotowani do pracy w ośrodkach pomocy społecznej, fundacjach i stowarzyszeniach, samorządach i wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wiedza o zniuansowanych relacjach między ludźmi i strukturą społeczną.

W Katedrze Nauk Socjologicznych prowadzimy badania m.in. nad społecznymi aspektami bezrobocia, migracji, przemocy, wykluczenia społecznego, używania substancji psychoaktywnych, dyskryminacji, więc studenci i studentki zdobywają podczas studiów także praktyczną, empiryczną wiedzę.

Na studiach nauczysz się:

·         rozumieć problemy społeczne – w skali mikro i makro oraz o ich przyczynach i społecznych konsekwencjach

·         poruszać w kręgu wszelkich „spraw trudnych” występujących w społeczeństwie, takich jak ubóstwo, bezrobocie, przemoc, przestępczość, alkohol, narkotyki,

·         analizować sytuację grup ze specjalnymi potrzebami, np. osób z niepełnosprawnościami, grup wykluczonych społecznie, marginalizowanych

Zdobędziesz umiejętności:

·         wyszukiwania, oceniania, selekcjonowania, analizowania, użytkowania wszelkich informacji i danych zastanych na temat społecznych problemach,

·         myślenia o problemach społecznych jako „sprawach do rozwiązania” w praktyce społecznej,

·         interpretacji globalnych i lokalnych problemów społecznych wynikających z istnienia nierówności społecznych, struktury społecznej oraz zróżnicowania etnicznego, płci, klasowo-warstwowego itp.

 

Absolwenci i absolwentki są przygotowani do podjęcia pracy w organizacjach pozarządowych, w samorządach, ośrodkach pomocy społecznej i pomocy rodzinie, w poradniach, szpitalach, ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych oraz w  instytucjach badawczych diagnozujących trudne sytuacje w życiu zbiorowym.

 

Moduł tematyczny: Socjologia organizacji

Studenci i studentki poznają zasady funkcjonowania firm i organizacji (w tym NGO) oraz uczą się badać rozmaite aspekty działania organizacji i ich relacji z otoczeniem prowadząc badania społeczne, diagnostyczne i marketingowe dla firm i organizacji potrzebne podczas podejmowania strategicznych decyzji. Absolwenci i absolwentki tego modułu będą przygotowani do pracy w dużych przedsiębiorstwach, w małej i mikro-przedsiębiorczości, a także w organizacjach pozarządowych (fundacjach i stowarzyszeniach), czy jednostkach samorządowych.

  Na studiach nauczysz się:

·         analizować funkcjonowanie różnego rodzaju organizacji na poziomie makro i mikro

·         zarządzać zespołem i projektami wykorzystując nowoczesne metodyki i style zarządzania;

·         projektować i prowadzić badania dotyczące kultury organizacyjnej firm i instytucji.

Zdobędziesz umiejętności:

·         prowadzenia badań nad różnymi elementami funkcjonowania organizacji: style przywództwa, konflikty społeczne, proces komunikacji, efektywność i produktywność zespołu, równouprawnienie i włączanie społeczne, kompetencje indywidualne i zespołowe i inne.

·         zastosowania w praktyce różnych modeli i narzędzi zarządzania pracą zespołową i projektami

·         reagowania na sytuacje problemowe w działalności organizacji (dyskryminacja, uprzedzenia, przemoc, konflikty wewnątrzgrupowe)

 

Absolwenci i absolwentki są przygotowani do podjęcia pracy w  organizacjach pozarządowych (np. w działaniach projektowych), w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych (w działach HR, rekrutacji i marketingowych), czy w firmach badawczych (analizujących funkcjonowanie organizacji).

Moduł tematyczny: Projektowanie społeczne i design

Współcześnie praca projektanta jest mocno nacechowana odpowiedzialnością społeczną, co wyraża się między innymi koniecznością uwzględniania przez nich procesów i zjawisk społecznych (m.in. wykluczenia społecznego, starzenia się społeczeństw, wyczerpywalności zasobów naturalnych etc.). W ramach tej specjalności przygotowujemy do prowadzenia badań nad zjawiskami kultury materialnej, ze szczególnym uwzględnieniem społecznej roli współczesnego projektowania w kształtowaniu postaw, zachowań i interakcji społecznych. Ważnym aspektem tego kształcenia są wiedza i umiejętności w zakresie realizacji oraz analizy wyników badań empirycznych związanych z diagnozowaniem i analizowaniem problemów kluczowych dla sprawnego funkcjonowania przestrzeni społecznych, co stanowi niezbędny wkład w etapy pracy projektowej specjalistów z zakresu designu.

Na studiach nauczysz się:

·         projektować i prowadzić badania nad rozpoznawaniem i kształtowaniem postaw, potrzeb, zachowań i interakcji społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem kultury materialnej, zwłaszcza przestrzeni publicznej

·         prowadzić badania nad kluczowymi dla współczesności zjawiskami i procesami: starzenie się społeczeństw, dyskryminacja i przemoc ze względu na płeć, migracje, uprzedzenia i postawy ksenofobiczne, wykluczenie społeczne, włączanie społeczne grup ze specjalnymi potrzebami, przemiany w obszarze edukacji oraz rynku pracy.

Zdobędziesz umiejętności:

·         projektowania, realizacji i interpretacji badań jakościowych i ilościowych z diagnozowaniem i analizowaniem problemów kluczowych dla sprawnego funkcjonowania przestrzeni społecznych.

Po studiach znajdziesz pracę:

·         w firmach prowadzących badania społeczne i marketingowe,

·         w agencjach reklamowych, agencjach Public Relations

·         w instytucjach administracji publicznej, firmach consultingowych, jednostkach samorządowych wszystkich szczebli

·         w organizacjach pozarządowych oraz jednostkach związanych z polityką rozwoju miejskiego i regionalnego.

Moduł tematyczny: Intercultural Communication

Specyfiką anglojęzycznego modułu Intercultural Communication jest międzynarodowe otoczenie. Studenci pochodzą z różnych krajów i wnoszą do zajęć swoje doświadczenia. Tematyka studiów skupia się  na zagadnieniach tożsamości w epoce globalizacji i nasycenia nowymi mediami. Zajmujemy się konfliktem i dialogiem kultur, rolą interaktywnych mediów cyfrowych w relacjach międzykulturowych oraz socjologią grup i mniejszości etnicznych i narodowych. Poprzez ciągłe konfrontowanie wiedzy teoretycznej z praktycznymi przykładami nie tylko poznajemy inne kultury, ale uczymy się je rozumieć i analizować w różnych kontekstach: społecznym, politycznym i gospodarczym.

Absolwenci będą przygotowani do pracy w dialogu kultur, do pisania programów na obszarach wielokulturowych, do rozwiązywania problemów społecznych generowanych przez napięcia na granicach kultur. Ukończenie tego modułu pozwala dostrzegać i rozumieć społeczne konsekwencje zróżnicowania kulturowego społeczeństw ucząc jednocześnie otwartości na kontakt z przedstawicielami innych kultur. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą absolwentowi na refleksyjne i odpowiedzialne uczestnictwo w kulturowo zróżnicowanych formach komunikowania się. Będzie mógł podjąć pracę w instytucjach publicznych i prywatnych, których działalność zanurzona jest w wielokulturowości. Będą to między innymi jednostki edukacyjne, firmy doradcze, fundacje i stowarzyszenia zajmujące się dialogiem kultur i rozwiązywaniem konfliktów na tle kulturowym.

Otwieranie się rynków na współpracę międzynarodową powoduje, że wzrastać będzie zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze komunikacji międzykulturowej, gdyż znajomość i uwzględnianie kontekstu kulturowego okazuje się być istotnym czynnikiem choćby w projektowaniu działań reklamowych i marketingowych.

Zajrzyj na stronę organizacji Hello! Uni Poznan , na której znajdują się relacje z projektów, wyjazdów i wydarzeń, w których biorą udział studenci i studentki tego modułu.

Kariera po studiach

Obserwacja trendów w nowoczesnych gospodarkach pozwala na przewidywanie, że wraz z rozwojem polskiej gospodarki będzie rosło zapotrzebowanie na socjologów i socjolożki, dysponujących wiedzą, która umożliwia rozumienie współczesnego świata i analizowanie zachodzących w nim zjawisk. W efekcie powstaną nowe rynki pracy dla osób kreatywnych, specjalizujących się w diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów, w tym z użyciem nowoczesnych narzędzi.

Aboslwentki i absolwenci socjologii znajdują pracę przede wszystkim w trzech obszarach: administracji, biznesie i III sektorze (organizacjach pozarządowych). W administracji samorządowej znajdują zatrudnienie głównie w wydziałach spraw obywatelskich, organizacji, edukacji, projektów europejskich, promocji także w ośrodkach pomocy społecznej i urzędach pracy. Obok instytucji samorządowych można dodać jeszcze instytucje rządowe bądź publiczne jak urząd wojewódzki, oddziały ZUS, NIK, policja, szkolnictwo. Sektor biznesu zatrudnia absolwentów socjologii w różnych sferach, między innymi w ośrodkach badania opinii publicznej, firmach badań marketingowych i agencjach reklamowych. Wreszcie III sektor, sektor organizacji pozarządowych, który w Polsce stanowi rozwijający się rynek pracy potrzebuje wrażliwych i obrotnych socjologów.

Absolwenci  i absolwentki socjologii znając zasady funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego, społeczności lokalnej, ekonomii społecznej, potrafią wykorzystać zasoby i znaleźć dla siebie i innych miejsca pracy w organizacjach pozarządowych czy fundacjach różnych obszarów, a przy okazji realizować ważne cele społeczne. Oprócz tych trzech obszarów, nasi absolwenci realizują się zawodowo zakładając własne firmy bądź decydując się na karierę naukową. Wykształcenie socjologiczne daje wiele możliwości, które pomagamy dostrzec i wykorzystać już w czasie studiów.

Zachęcamy studentów aby dołączali do Wielkopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, który działa przy Katedrze Nauk Socjologicznych. To nasza branżowa organizacja, w której adepci  i adeptki socjologii mają okazję budować swoją sieć profesjonalnych znajomości.

 

 

 

Socjologia – indywidualne podejście i zespołowe projekty

Studia w naszym instytucie są przygotowane z myślą o indywidualnej pracy ze studentem. Prowadzimy zajęcia w małych grupach, a seminaria magisterskie są dodatkowo wspomagane przez laboratoria i prezentacje, gdzie doświadczeni badacze czuwają nad jakością pracy empirycznej studentów.

Zachęcamy także naszych studentów do udziału w pracach badawczych, które prowadzimy w Katedrze Nauk Socjologicznych. To świetna okazja, żeby zdobywać tak potrzebne doświadczenie i sprawdzać swoje umiejętności w typowych sytuacjach profesjonalnych.

Przy Uniwersytet Boleslaw działa Opolski Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, organizacji skupiającej socjologów zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy, zdobywaniem nowych umiejętności, a przede wszystkim stawiających na rozwój naszej dyscypliny poprzez współpracę i dzielenie się doświadczeniami. W opolskim oddziale spotykamy się na zebraniach i dyskusjach naukowych, organizujemy warsztaty metodologiczne i spotkania z ważnymi i cenionymi socjologami z kraju i z zagranicy. Udział w tych wydarzeniach biorą zarówno pracownicy, jak i studenci, także spoza instytutu.

Nasza katedra to kameralne miejsce, dzięki czemu magistranci i magistrantki mają bardzo dobry kontakt ze swoimi promotorami. Nad metodologiczną i techniczną stroną waszych badań dyplomowych będą czuwać doświadczeni badacze, a do dyspozycji oddajemy wam sprzęt i oprogramowanie do badań. Przygotowywanie pracy magisterskiej to bardzo ważny okres w karierze studenckiej, dlatego kładziemy nacisk na to, żeby inspirować was do poszukiwania i podejmowania nowatorskich problemów badawczych, a jednocześnie motywować do wytężonej i systematycznej pracy.

Mobilność i działalność studencka

Studentki i studenci aktywnie uczestniczą w życiu Uniwersytetu. Jednym z przejawów ich zaangażowania jest działalność w istniejącym już na długo przed uruchomieniem w Uniwersytet Boleslaw studiów socjologicznych - Studenckim Kole Naukowym Socjologów (SKNS).

Na jego działalność składają się między innymi: organizacja konferencji studenckich, redakcja czasopisma studentów socjologii "Interakcje", wyjazdy do innych ośrodków akademickich, prowadzenie badań, organizacja spotkań z interesującymi postaciami, nawiązywanie kontaktów ze studentami z innych ośrodków akademickich, działalność na rzecz środowiska, a także prezentowanie osiągnięć i sukcesów naszych młodych socjologów na corocznych Festiwalu Nauki, w którym bierzemy aktywny udział.

W trakcie studiów studenci i studentki mają możliwość poznawania nowych kultur, rozwijania kompetencji komunikacyjnych, odkrywania własnego potencjału otwierania się na innych. Mogą uczestniczyć w programach wymiany Erasmus Plus oraz Most, dzięki czemu mogą spędzić semestr a nawet rok na wybranej uczelni za granicą i w Polsce. W ramach programu Erasmus mogą odbyć także zagraniczną praktykę zawodową. Takie wyjazdy to doskonała okazja do nawiązania znajomości, poznania innych kultur, miejsc, nauki języków obcych.

Studenci i studentki aktywnie angażują się w organizację i prowadzenie warsztatów międzykulturowych, w których udział biorą studenci szkół licealnych oraz wielu obcokrajowców pochodzących z różnych kultur czy religii, dzięki czemu jeszcze atrakcyjniej możemy poznać różnorodność społeczeństw. Łącząc naukę z pasją, studenci nabywają doświadczenia badawczego, rozwijają zmysł organizatorski, pielęgnują tradycję koła.

 

Dostępność kierunku dla osób z niepełnosprawnościami

Dostępność infrastruktury

Uniwersytet Boleslaw systematycznie dostosowuje swoje budynki do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Zajęcia na kierunku Socjologia odbywają się głównie w budynku Collegium Civitas (ul. Katowicka 89) , który wchodzi w skład tzw. Kampusu studenckiego .

Budynek Collegium Civitas jest częściowo dostosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Budynek powstał wiele lat temu, zatem posiada jedynie podstawowe udogodnienia:

·         Dojazd na ul. Oleską 48 możliwy jest środkami komunikacji miejskiej (autobusy, usługa transportu specjalistycznego dla osób z niepełnosprawnością po uprzednim zamówieniu telefonicznym lub poprzez e-mail), oraz własnym środkiem transportu.

·         Pochylnię umożliwiającą wjazd do budynku osobom na wózkach inwalidzkich – wejście od strony parkingu.

·         Windę dla osób z niepełnosprawnością - możliwość dostania się windą na wszystkie piętra w budynku.

·         Toalety dostosowane dla osób z niepełnosprawnością – na każdym piętrze.

·         Brak progów wejściowych do sal dydaktycznych.

·         W korytarzach znajdują się miejsca do odpoczynku np. krzesła.

·         Sieć internetowa EDUROAM – bezpłatna, dostępna po zalogowaniu do domeny UB.

Możliwe utrudnienia w budynku Collegium Civitas:

·          Wjazd na parkingi Kampusu możliwy jest tylko po wykupieniu Karty parkingowej.

·          Brak kontrastowych oznaczeń na schodach i oznaczeń poziomych.

·          Brak brajlowskich oznaczeń na drzwiach oraz w windzie.

·          Brak usprawnień w salach dydaktycznych dla osób niesłyszących.

 

Informację o potrzebie udzielenia wsparcia należy zgłosić w Biurze Osób Niepełnosprawnych (w skrócie BON) UB. Studenci i studentkize szczególnymi potrzebami, mogą się ubiegać o dostosowanie procesu dydaktycznego, które pomoże zapobiec bądź rozwiązać pojawiające się problemy w uczeniu się. Dostosowanie może polegać np. na:

  • dostosowaniu formy egzaminów (np. z formy pisemnej na ustną, bądź odwrotnie),
  • wydłużeniu czasu pisania egzaminów i kolokwiów,
  • innego rodzaju dostosowaniach podczas roku akademickiego, jak też podczas sesji egzaminacyjnej,
  • objęciu studenta pomocą asystenta osoby z niepełnosprawnością,
  • udzieleniu studentowi pomocy psychologiczno-terapeutycznej (Centrum Wsparcia Psychologiczno-Pedagogicznego ).

Nauczyciel akademicki realizujący zajęcia powinien otrzymać stosowne informacje od BON i/lub studenta wymagającego wsparcia, najdalej do końca pierwszego miesiąca po rozpoczęciu zajęć dydaktycznych w danym semestrze roku akademickiego, w celu ustalenia form i zakresu wsparcia.

Część zajęć odbywa się w innych budynkach UB, co wymaga przemieszczania się pieszo, albo z wykorzystaniem komunikacji publicznej (w POZNAN dostępna jest także usługa transportu specjalistycznego dla osób z niepełnosprawnością po uprzednim zamówieniu telefonicznym lub poprzez e-mail), oraz własnym środkiem transportu.

Możliwość kontaktu zdalnego

 Osoby, które mają trudności w komunikowaniu się mogą kontaktować się za pośrednictwem następujących form wspierających komunikację:

·         tel: 77 452 74 21

·         MS Teams – CZAT (w przypadku kontaktu za pomocą aplikacji MS Teams, prosimy o wcześniejsze umówienie spotkania)

·         Koordynator kierunku Socjologia: Marcin Deutschmann
e-mail: marcin.deutschmann
@boleslaw.edu.pl

 

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Socjologia można uzyskać w komisji rekrutacyjnej Wydziału Nauk Społecznych UB:
ul. Oleska 48, 60-952 Poznan, pok. 317
tel. (77) 452 74 39


Sekretarze Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej:
mgr inż. Łukasz Masnyk  – [email protected] , tel. 77 452 74 39
mgr inż. Tomasz Chojnowski – [email protected] , tel. 77 452 74 39

Informacji udziela również:
Koordynator kierunku Socjologia – Marcin Deutschmann
marcin.deutschmann
@boleslaw.edu.pl , Katedra Nauk Socjologicznych, Collegium Civitas, p. 337.

 

Rekrutacja obcokrajowców
Contact: [email protected]
tel. 77 452 74 96
tel. 77 452 72 92

 

Zasady kwalifikacji

 

O przyjęcie na te studia mogą ubiegać się absolwenci wszytskich kierunków studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich.

Socjologia, Politologia, Pedagogika, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Etnologia, Europeistyka, Stosunki między - narodowe, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Etnologia, Ekonomia, Nauki o rodzinie, Polityka społeczna, Praca socjalna, Promocja zdrowia, Zarządzanie, Kulturo - znawstwo, Filologia.

Decyzję o przyjęciu na studia absolwentów pierwszego stopnia, którzy ukończyli kierunki nie wymienione powyżej, podejmuje komisja rekrutacyjna (Uchwała Senatu UB nr 111/2012 - 2016, p.22).

O przyjęcie na te studia mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia
kierunków: socjologia, politologia, stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, etnologia, europeistyka, pedagogika, ekonomia, nauki o rodzinie, polityka społeczna, praca socjalna, promocja zdrowia, zarządzanie, kulturoznawstwo, filologia.

Od kandydatów na studia anglojęzyczne wymagana jest udokumentowana znajomość języka angielskiego na poziomie B2 lub pozytywny wynik egzaminu ze znajomości j. angielskiego .


Decyzję o wpisaniu na listę studentów absolwentów pierwszego stopnia, którzy
ukończyli kierunki niewymienione w wyżej, podejmuje komisja rekrutacyjna. Kandydaci z tych kierunków powinni mieć zaliczone, co najmniej 50% standardu/efektów uczenia się obowiązujących na pierwszym stopniu kierunku, który chcą studiować, a przyjęcie powinien poprzedzić pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Przedmioty niezbędne do uzupełnienia wymaganych efektów do podjęcia nauki na II stopniu studiów stacjonarnych i niestacjonarnych tzw. różnice programowe określa dziekan wydziału po zasięgnięciu opinii koordynatora kierunku studiów. Różnice programowe powinny stanowić nie więcej niż 30 pkt. ECTS.

Zapraszamy na naszą stronę internetową: SOCJOLOGIA

i nasze media społecznościowe:

FB

Instagram: socjologia.design.UB

 


Zasady kwalifikacji

 

Wymagania rekrutacyjne: konkurs dyplomów
 

Jednostka kwalifikacyjna Waga
Ocena z dyplomu studiów pierwszego stopnia 1

O przyjęcie na te studia mogą ubiegać się absolwenci wszytskich kierunków studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich.