Kod | 7-PRK-FAR-S.M.5 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Chemii |
Kierunek studiów | Farmacja |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | jednolite magisterskie |
Profil studiów | praktyczny |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 50 |
Czas trwania | 5,5 lat |
Adres komisji rekrutacyjnej | Wydział Chemii pokój 501 (V piętro) Ul. Oleska 48 60-952 Poznan tel.+48 77 452 71 51 lub 77 452 71 54 [email protected] Preferowany kontakt poprzez pocztę elektroniczną lub opcję "Zadaj pytanie" Cudzoziemcy: 60-954 Poznan, ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8, 9 |
Adres WWW | http://wch.boleslaw.edu.pl/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Wydział Chemii Uniwersytet Boleslaw powstał w wyniku podziału Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii 1 września 2008 roku. Ma jednak o wiele dłuższą, bo prawie 60-letnią tradycję. Wydział posiada prawa nadawania stopnia naukowego doktora chemii oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie chemia.
Opis
Absolwenci trwających 5,5 roku studiów na kierunku Farmacja o profilu praktycznym w pierwszych dwóch latach, w ramach przedmiotów takich jak: chemia ogólna i nieorganiczna, organiczna i analityczna, fizyczna, matematyka i statystyka, biofizyka i informatyka oraz biologia i genetyka, botanika, fizjologia i anatomia człowieka i biochemia zdobywają podstawy do dalszych studiów, przede wszystkim z zakresu: chemii leków, technologii postaci leku farmakologii, toksykologii, farmakognozji, farmakologii i farmakodynamiki, bromatologii, biofarmacji, biotechnologii farmaceutycznej. Obowiązkowymi przedmiotami realizowanymi w ramach studiów są również: język łaciński, język obcy, historia farmacji, etyka zawodowa, kwalifikowana pierwsza pomoc, a także humanistyczne realizowane w ramach kursów ogólnouczelnianych oraz miesięczne praktyki w aptece ogólnodostępnej (otwartej) oraz szpitalnej, które odbywają się w okresie wakacyjnym, odpowiednio po III i IV roku studiów. Studenci swoją wiedzę w zakresie nauk farmaceutycznych i chemicznych, mogą poszerzać w ramach zajęć fakultatywnych prowadzonych od II do V roku studiów.
Po dziesiątym semestrze i obronie pracy magisterskiej realizowany jest w ramach programu studiów (jedenasty semestr) półroczny staż w aptekach, którego zaliczenie jest konieczne do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu farmaceuty.
Absolwenci kierunku Farmacja uzyskują wiedzę i umiejętności niezbędne do:
- sporządzania i wytwarzania oraz oceny jakości i tożsamości produktów leczniczych;
- wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
- sprawowania nadzoru nad obrotem, przechowywaniem, a także wykorzystywaniem produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
- udzielania rzetelnej i obiektywnej informacji dotyczącej działania produktów leczniczych i stosowania wyrobów medycznych w farmakoterapii;
- prowadzenia badań produktów leczniczych pod względem chemicznym, farmaceutycznym, farmakologicznym i toksykologicznym
- samodzielnego rozwiązywania problemów korzystając z najnowszych źródeł informacji;
- komunikowania się ze współpracownikami i pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia oraz pacjentami
- współpracy i kierowania zespołami oraz zarządzania aptekami otwartymi i szpitalnymi, a także współpracy z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, importu, eksportu i obrotu hurtowego produktami leczniczymi i materiałami medycznymi,
- współpracy z pracownikami jednostek badawczo-rozwojowych, inspekcyjnych oraz administracyjnych z obszaru farmacji
- aktualizacji wiedzy i umiejętności fachowych w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych
- korzystania z wiedzy i umiejętności fachowych w pracy i życiu codziennym w oparciu o zasady etyki i uregulowania prawne.
Absolwent kierunku Farmacja, kształcony na studiach o profilu praktycznym, uzyskuje tytuł zawodowy magistra farmacji i uprawnienia do wykonywania zawodu farmaceuty. Dzięki zwiększonej liczbie zajęć bezpośrednio związanych z praktycznym przygotowaniem zawodowym, prowadzonych przez specjalistów posiadających długoletnie doświadczenie w zawodzie farmaceuty, jest przede wszystkim przygotowany do pracy w aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych, jak również hurtowniach farmaceutycznych, oraz w przemyśle farmaceutycznym, laboratoriach przeprowadzających analizę leków, w podmiotach uprawnionych do wytwarzania produktów leczniczych i materiałów medycznych, w inspekcji farmaceutycznej, a także urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie farmacji i ochrony zdrowia.
Dlaczego warto studiować na naszym wydziale?
Wydział cieszy się uznaniem w środowisku naukowym w kraju i za granicą. Pracownicy naukowi Wydziału pracują w zespołach ekspertów UE opiniujących projekty naukowo-badawcze realizowane w Europie, realizują wiele grantów i prac zleconych z przemysłu oraz pełnią funkcje w towarzystwach naukowych i komitetach redakcyjnych czasopism krajowych i zagranicznych.
Mocną stroną wydziału jest możliwość prowadzenia badań w dobrze wyposażonych laboratoriach z wykorzystaniem unikalnej w skali regionu aparaturze. Często są to badania o charakterze międzynarodowym. Wyrazem ich wysokiego poziomu są publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych oraz liczne zaproszenia na konferencje i wykłady kierowane do pracowników Wydziału.
Wydział jest otwarty na studentów i badaczy z zagranicy. Studenci korzystają także z możliwości wymiany z innymi uczelniami w kraju i za granicą w ramach programów MOST i ERASMUS. W porównaniu z dużymi ośrodkami akademickimi, łatwiej jest się do takich programów zakwalifikować.
Działalność studencka
IPS
Dla studentów wykazujących szczególne predyspozycje do pracy naukowej Wydział zapewnia możliwość studiowania według Indywidualnego Planu Studiów i Programów Nauczania (IPS).
Program MOST
W ramach programu MOST studenci mogą studiować przez jeden semestr na innym uniwersytecie w kraju.
Program Erasmus
Dla najlepszych studentów istnieje możliwość studiowania przez jeden lub dwa semestry na uczelniach zagranicznych w ramach programu Erasmus. Wydział Chemii ma podpisane umowy z kilkoma uniwersytetami w Europie (Lund, Wiedeń, Girona, Dijon, Ferrara, Lecce, Sint-Lieven, Mainz). W ostatnich latach, w każdym roku akademickim z tej formy studiów korzysta kilku studentów.
Stypendia Ministra
Studenci chemii mają możliwość uzyskania stypendium naukowego (za wysoką średnią ocen) lub stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia badawcze oraz duże zaangażowanie w działalność organizacyjną i społeczną). Studenci chemii prawie co roku uzyskują stypendia Ministra.
Koło Naukowe
Studenci biorą aktywny udział w pracach Koła Naukowego Chemików „Koronan” oraz Koła Naukowego Farmaceutów "Misce fiat". Przynajmniej dwa razy w roku uczestniczą w Szkołach Chemii i Letnich Warsztatach Chemicznych. KNCh bierze czynny udział w corocznych Festiwalach Nauki, cyklicznych pokazach dla uczniów szkół podstawowych i szkół średnich. Organizują również szereg imprez społeczno-kulturalnych.
Praca Naukowa
Studenci uczestniczą w pracach badawczych jednostek Wydziału. Co roku są też współautorami kilku publikacji i komunikatów konferencyjnych.
Rekrutacja
Zasady, warunki i tryb rekrutacji na studia w Uniwersytet Boleslaw reguluje Uchwała nr 175/2020-2024 (wraz z załącznikami i późniejszymi zmianami) Senatu Uniwersytet Boleslaw z dnia 23 czerwca 2022, w sprawie zasad rekrutacji na studia w Uniwersytet Boleslaw w roku akademickim 2023/2024.
W celu zapisania się na kierunek należy założyć i wysłać zgłoszenie przez konto w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydata). W rekrutacji na farmację będą uwzględniane oceny uzyskane na egzaminie „nowej matury”, maturze międzynarodowej „IB” lub egzaminie wstępnym z chemii oraz biologii lub fizyki zdawanym na poziomie rozszerzonym w Uniwersytet Boleslaw. W celu wyłonienia kandydatów zakwalifikowanych na studia sporządzona zostanie lista rankingowa. Lista ta będzie uwzględniać sumę liczby punktów z dwóch przedmiotów ze świadectwa dojrzałości lub egzaminu wstępnego:
(a) z chemii jako przedmiotu obowiązkowego oraz
(b) jednego z dwóch przedmiotów: biologii lub fizyki (fizyki i astronomii/fizyki z astronomią) wskazanego przez kandydata, przy czym wybór przedmiotu powinien być podyktowany uzyskaniem wyższej liczby punktów.
Każdy z przedmiotów traktowany jest równorzędnie tj. z wagą równą 1,0.
Maksymalna liczba punktów, możliwych do uzyskania, w postępowaniu kwalifikacyjnym wynosi 200 pkt. Minimalna liczba punktów będąca podstawą do przyjęcia na studia wynosi 60 pkt.
Harmonogram rekrutacji
20.04.2023 r. – rozpoczęcie rejestracji kandydatów w IRK;
04.05.2023 r. – ostatni dzień rejestracji i ostatni dzień wniesienia opłaty rekrutacyjnej dla absolwentów „starej matury”, starających się o przyjęcie na kierunek farmacja. Kandydaci, którzy nie wniosą opłaty w tym terminie, nie zostaną dopuszczeni do egzaminu;
Terminy egzaminów dla absolwentów „starej matury”, starających się o przyjęcie na kierunek farmacja:
biologia (06.06.2023 r.), chemia 12.06.2023 r.), fizyka (15.06.2023 r.),
Wszystkie egzaminy dla absolwentów „starej matury”, starających się o przyjęcie na kierunek farmacja rozpoczynają się o godz. 9.00
11.07.2023 r. – ostatni dzień rejestracji dla pozostałych kandydatów i ostatni dzień wpłacania opłaty rekrutacyjnej.
Pełny harmonogram rekrutacji na kierunek Farmacja z dnia 05.04.2023 r.
Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów i przebiegu procesu rekrutacji podane są na głównej stronie internetowej Uniwersytet Boleslaw.
Cudzoziemcy/Foreigners
Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych na stronie/ more information available at hello.boleslaw.edu.pl
Pytania odnośnie rekrutacji cudzoziemców: [email protected]
tel. +48 77 452 7496, +48 77 452 7292
Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą)
adres: ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8,9 60-954 m. Poznan
Zasady kwalifikacji
Minimalna liczba punktów będąca podstawą do przyjęcia na studia, uzyskana przy zastosowaniu poniższej tabeli wynosi 60 punktów.
Wymagania rekrutacyjne: konkurs świadectw
LP. |
Egzamin maturalny | Waga | ||
PRZEDMIOT | CZĘŚĆ | % PKT | ||
1 | chemia* | pisemna | poziom rozszerzony | 1 |
2 | biologia lub fizyka* | pisemna |
poziom rozszerzony | 1 |
* Wyniki ze świadectwa maturalnego („nowa matura”) lub świadectwa IB przeliczone wg załącznika 4 do Uchwały rekrutacyjnej, egzaminu wstępnego lub zaświadczenia z OKE, potwierdzającego wyniki egzaminu maturalnego z chemii, biologii lub fizyki.