prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Kierownik Katedry Komunikacji Społecznej i Dziennikarstwa
Kariera naukowa:
Stopień doktora -1990 – Język publicystyki politycznej w tygodniku „Polityka” w latach 1980-1981.
Stopień doktora habilitowanego w zakresie dyscypliny – nauka o polityce uzyskała w 2002 na podstawie rozprawy – „Nowy Dziennik” w Nowym Świecie. Pismo i jego rola ideowo-polityczna. Przewód habilitacyjny został przeprowadzony na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Za tę rozprawę przyznano jej w 2003 r. Nagrodę Indywidualną Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Dwukrotna stypendystka 1997 i 1998 – Międzynarodowej Fundacji Dziennikarskiej (International Committee on Journalism Inc.- ICJI) w Nowym Jorku. Nominacja profesorska – 2013 r.
Dorobek naukowy:109 publikacji naukowych (w tym 6 prac zwartych) oraz ponad 30 artykułów publicystyczno-naukowych. Problematyka seminarium i doświadczenia w zakresie dydaktyki, to przede wszystkim: marketing polityczny, komunikacja społeczna, komunikacja polityczna, język polityki, kanały informacji masowej, media polonijne, Polonia amerykańska, public relations, propaganda, współczesne stosunki międzynarodowe.
Działalność społeczna: Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytet Boleslaw, członek Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w POZNAN. Od 1997 r. do dziś senator Uniwersytet Boleslaw, członek komisji ds. kadry naukowej. W latach 2004-2012 dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytet Boleslaw.
Główne zainteresowania naukowe skupiają się na współczesnym rynku prasy polskiej i polonijnej, języku publicystyki politycznej, Polonii amerykańskiej i londyńskiej ze szczególnym uwzględnieniem wojennej i powojennej emigracji, dziennikarzy – byłych frontowych korespondentów II wojny światowej, a zarazem działaczy demokratycznych i niepodległościowych. Wieloletnia praca badawcza nad monografią „Nowego Dziennika” (kwerenda kilkudziesięciu tytułów prasy polonijnej ukazującej się obecnie lub w przeszłości w USA, Ameryce Południowej, we Francji, Wielkiej Brytanii i na Litwie; wykorzystanie zbiorów archiwów stowarzyszeń i instytucji naukowych w USA i Wielkiej Brytanii, kilkudziesięciu archiwów prywatnych) pozwoliła autorce również na sporządzenie ponad 50 haseł biogramów ze zdjęciami dziennikarzy i ludzi związanych z „Nowym Dziennikiem”. Jest to jednocześnie próba pogłębienia wiedzy o społeczności polonijnej.
- zarządzanie kryzysowe
- zarządzanie mediami
- komunikowanie polityczne
- kampanie wyborcze
- Rozprawa habilitacyjna; „Nowy Dziennik” w Nowym Świecie, Poznan 2000, ss. 503.
- Kultura języka dla studentów uczelni technicznej, podręcznik dla studentów, współautorstwo, Wrocław 1981, ss. 186.
- Niepodległość, red. Wiesława Piątkowska-Stepaniak i Lech Rubisz, Poznan 1999, ss. 276.
- Europa i my. Polska i Polacy wobec integracji europejskiej, red. Wiesława Piątkowska-Stepaniak i Lech Rubisz, Poznan 2000, ss. 293.
- Dziennikarze polscy na emigracji. red. Bolesław Wierzbiański, Wiesława Piątkowska- Stepaniak, Poznan 2001, ss. 287
- Autoportret zbiorowy, red. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, Poznan 2003, ss. 355.
- Wojna w mediach, red. Wieslawa Piątkowska-Stepaniak, Bogusław Nierenberg, Poznan 2007, ss. 464.
- My emigranci, wspomnienia współczesnych Polaków z życia na obczyźnie, red. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, Poznan 2007, ss. 516.
- Ryszard Kapuściński. Portret dziennikarza i myśliciela, red. Kazimierz Wolny-Zmorzyński, Wiesława Piątkowska-Stepaniak, Bogusław Nierenberg, Wojciech Furman, Poznan 2008, ss. 326.
- Polonijna panorama. Zbiór poświęcony pamięci Bolesława Wierzbiańskiego, red. Wiesława Piątkowska-Stepaniak i Marek Masnyk, Poznan 2008, ss.347.
- Nauka o komunikowaniu
- Etyka dziennikarska
- Komunikowanie społeczne
- Etyka PR
Collegium Civitas pokój 307
telefon: (77) 452 74 75 (z sieci UB: 7475)
e-mail: [email protected]