ZARZĄDZANIE
Rodzaj studiów: licencjackie
PROFIL PRAKTYCZNY
System studiów: stacjonarne
Tryb studiów: I stopnia
Czas trwania: 3 lata
Rodzaj studiów: magisterskie
PROFIL PRAKTYCZNY
System studiów: stacjonarne
Tryb studiów: II stopnia
Czas trwania: 2 lata
Parafrazując słowa guru zarządzania, prof. Petera Druckera, nie ma organizacji złych lub dobrych, są tylko źle lub dobrze zarządzane.
Zarządzanie to jeden z najbardziej otwartych, interdyscyplinarnych kierunków studiów, o bardzo szerokim spectrum tematycznym. To wyjątkowy kierunek, dający możliwość naturalnej identyfikacji własnych zainteresowań i wykorzystania indywidualnej kreatywności.
Z punktu widzenia zwiększenia szans na rynku pracy zarządzanie na WE UB to najlepsze towarzystwo ludzi aktywnych, odpowiedzialnych i zaangażowanych w procesie wyboru ścieżki własnego rozwoju zawodowego. Kluczową rolę przypisuje się w nim umiejętnościom pracy zespołowej, komunikowania się, gospodarowania społecznym kapitałem i własnym czasem, wymaganym w każdej organizacji i na każdym stanowisku.
Wysoki poziom kompetencji, nabytych i doskonalonych na studiach pozwoli Państwu sprawnie zarządzać w komercyjnych przedsiębiorstwach wytwórczych i usługowych, w jednostkach sektora publicznego, jak również w organizacjach społecznych.
Bo własny wybór jest zawsze ważny, a może być też ekscytujący…
W TOKU STUDIÓW DOWIESZ SIĘ JAK:
W trakcie studiów student zapoznaje się z dziedziną nauk o zarządzaniu ze szczególnym uwzględnieniem teorii organizacji i zarządzania, w tym zarządzania jakością, zasobami ludzkimi. Jednocześnie uzyskuje podstawową wiedzę z zakresu mikroekonomii i makroekonomii, finansów przedsiębiorstwa, rachunkowości, prawa. Jako przygotowanie do podejmowania decyzji student zdobywa umiejętności z zakresu metod i technik analizy sytuacji przedsiębiorstwa (statystyka, ekonometria i matematyka, technologia informacyjna).
Zgodnie z własnymi zainteresowaniami, student ma do wyboru profil bardziej zorientowany na zarządzanie usługami (zarządzanie w turystyce), przedsiębiorstwami produkcyjno-handlowymi (zarządzanie marketingowe) lub innymi organizacjami (zarządzanie kapitałem społecznym) z dostosowanym układem przedmiotów specjalistycznych oraz fakultatywnych.
Studenci mają możliwość pozyskiwania i rozwijania wiedzy ekonomicznej oraz uzyskania certyfikatu EBC*L w Akredytowanym Centrum Egzaminacyjnym istniejącym na naszym Wydziale. Międzynarodowy certyfikat umiejętności gospodarczych, czyli Europejski Certyfikat Kompetencji Biznesowych stanowi świadectwo praktycznej wiedzy ekonomicznej i jest uznawany w większości krajów europejskich.
ABSOLWENT ZARZĄDZANIA PRZYGOTOWANY JEST DO PRACY JAKO:
- Pracownikami wielu różnych przedsiębiorstw i instytucji
- Dyrektorami instytucji finansowych i ubezpieczeniowych,
- Właścicielami małych i średnich przedsiębiorstw
- Kierownikami wyższych i średnich szczebli w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych
- Pracownikami instytucji naukowo-badawczych
- Nauczycielami (po ukończeniu kursu pedagogicznego)
- Politykami i pracownikami administracji szczebla samorządowego
ABSOLWENCI KIERUNKU ZARZĄDZANIE (STUDIA II STOPNIA) MOGĄ ZOSTAĆ:
- Właścicielami mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
- Kierownikami wyższych i średnich szczebli w dużych przedsiębiorstwach wytwórczych i usługowych, w tym w sektorze rolnym,
- Właścicielami gospodarstw rolnych,Pracownikami instytucji badawczych oraz jednostek naukowo-dydaktycznych,
- Liderami projektów gospodarczych i organizacyjnych w jednostkach administracji centralnej i samorządowej,
- Pracownikami działów personalnych krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstw oraz w administracji centralnej, instytucjach otoczenia biznesu, organizacjach pozarządowych,
- Politykami i pracownikami administracji szczebla samorządowego,
- Pracownikami instytucji doradztwa rolniczego,
- Nauczycielami (po ukończeniu kursu pedagogicznego).
Po ukończeniu specjalizacji logistyka w biznesie absolwent jest:
- przygotowany do pracy w działach logistyki w różnych przedsiębiorstwach i innych podmiotach rynkowych,
- przygotowany do pracy w sektorze TSL (transport – spedycja – logistyka),
- specjalistą w zakresie zastosowań instrumentów zarządzania logistyką w przedsiębiorstwach i łańcuchach dostaw.
Po ukończeniu specjalizacji zarządzanie w sektorze publicznym absolwent jest:
- przygotowany do pracy w jednostkach samorządu terytorialnego, administracji państwowej, publicznych instytucjach kultury, ochrony zdrowia, szkolnictwa oraz instytucjach wspierających ich rozwój (np. o charakterze finansowym, ubezpieczeniowym, doradczym),
- przygotowany do powołania własnej organizacji w ramach III sektora,
- specjalistą w zakresie mechanizmów ekonomicznych, społecznych i organizacyjnych występujących w jednostkach sektora publicznego oraz organizacjach społecznych.
Po ukończeniu specjalizacji zarządzanie w sektorze rolnym absolwent jest:
- przygotowany do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa/gospodarstwa rolnego,
- specjalistą w zakresie mechanizmów ekonomicznych i społecznych występujących w agrobiznesie i sektorze rolnym,
- przygotowany do pracy w agencjach płatniczych, samorządach terytorialnych, bankach, instytucjach ubezpieczeniowych i organizacjach doradczo-konsultingowych.
CO MOŻNA ROBIĆ PO STUDIACH I STOPNIA?
Absolwent kierunku Zarządzanie uzyskuje dyplom w dziedzinie zarządzania. Posiada szeroką wiedzę z zakresu zarządzania, ekonomii oraz dyscyplin pokrewnych. Nabyta w trakcie studiów umiejętność interpretacji danych na temat rynku i przedsiębiorstwa pozwala podejmować trafne decyzje w zakresie zarządzania zasobami firmy (czynnika społecznego, podstawowych procesów tworzenia wartości przedsiębiorstwa, finansów oraz organizacji).
Jest wyposażony w wiedzę na temat profesjonalnych metod badania zjawisk i procesów gospodarczych, pozwalających efektywnie rozwiązywać problemy ekonomiczno – finansowe podmiotów rynkowych.
Posiada umiejętność działania w konkurencyjnym otoczeniu krajowym, międzynarodowym i globalnym, sprawnie posługując się narzędziami analitycznymi, pozwalającymi rozpoznać sytuację przedsiębiorstwa oraz jego otoczenie. Absolwent Zarządzania umie trafnie identyfikować szanse i możliwości działania podmiotu rynkowego, a także na tej podstawie tworzyć i wdrażać strategie działania firmy.
Absolwent kierunku zarządzanie jest przygotowany do podjęcia pracy we wszelkich podmiotach i instytucjach zgłaszających zapotrzebowanie na profesjonalną kadrę menedżerską różnych szczebli (przedsiębiorstwa, instytucje i jednostki administracji publicznej oraz samorządowej, instytucje około-biznesowe, organizacje pozarządowe), może również podjąć własną działalność gospodarczą, a także prowadzić pracę naukowo-badawczą.
KontynUBwanie nauki na II stopniu studiów
Absolwent studiów I stopnia na kierunku Zarządzanie może kontynUBwać naukę na następujących kierunkach studiów II stopnia prowadzonych na Uniwersytet Boleslaw: Ekonomia, Zarządzanie, Politologia, Stosunki międzynarodowe.
CO MOŻNA ROBIĆ PO STUDIACH II STOPNIA?
Absolwent kierunku Zarządzanie posiada szeroką wiedzę z dziedziny nauk ekonomicznych, w tym w ramach nauk o zarządzaniu, ekonomii oraz dyscyplin komplementarnych. Pogłębiona w trakcie studiów umiejętność interpretacji danych na temat funkcjonowania różnych typów organizacji pozwala podejmować trafne decyzje w zakresie sprawnego i skutecznego zarządzania nimi zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym..
Znajomość języków obcych na poziomie B2+ pozwala absolwentowi na funkcjonowanie w europejskiej przestrzeni gospodarczej i instytucjonalnej.
Absolwenci kierunku zarządzanie (studia II stopnia) mogą realizować swoje zawodowe ambicje w każdej organizacji w sektorze publicznym i prywatnym, zgłaszającej zapotrzebowanie na profesjonalną kadrę menedżerską na różnych poziomach zarządzania.
Studia przygotowują studentów i absolwentów do założenia własnej organizacji, aktywności w organizacjach sektora publicznego, w tym także prowadzenia działalności dydaktycznej i naukowej a także zarządzania gospodarstwem rolnym. Absolwent może kontynUBwać naukę na studiach III stopnia.