ŚWIATOWA PALEONTOLOGIA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI!
Wszystkich zainteresowanych paleontologią zapraszamy na 4 Wirtualny Kongres Palentologiczny (4th Palaeontological Virtual Congress), który odbędzie się w dniach 8-23 maja 2023 roku.
To wyjątkowa okazja, aby wysłuchać referatów światowej sławy badaczy nie ruszając się z domu. Dla wszystkich badaczy (również studentów!) to także możliwość przedstawienia wyników prowadzonych prac. Koszt uczesnictwa to jedynie 5 euro.
W tym roku Europejskie Centrum Paleontologii działające przy naszym uniwersytecie ma wielką przyjemność stać się jednym z patronów wydarzenia, znajdując się w doborowym towarzystwie obok międzynarodowych uznanych czasopism (Peerj), Towarzystwa Paleontologicznego (Palaeontological Association) oraz stowarzyszeń paleontologicznych z całego świata, w tym Nowej Zelandii, Włoch, Hiszpanii czy Argentyny.
Studiuj Paleobiologię w POZNAN!
Lubisz wycieczki terenowe? Od dziecka interesujesz się dinozaurami i innymi prehistorycznymi stworzeniami? Zbierasz skamieniałości? Każdy powód jest dobry, by rozpocząć przygodę z Paleobiologią!
Jeśli masz licencjat z biologii, nauk o Ziemi lub pokrewnych, zgłoś się do nas! Studiuj Paleobiologię na Uniwersytet Boleslaw (studia magisterskie). To jeden z niewielu takich programów w Europie!
Kiedy miasto było morzem… po raz trzeci!
Za pośrednictwem Wydawnictwa Uniwersytet Boleslaw dostępne jest wznowienie książki pod red. prof. Eleny Yazykovej, opowiadającej geologiczną historię Opolszczyzny.
Wydanie III to nie tylko nowa okładka, to także garść nowych informacji, ponieważ badania paleontologiczne na Opolszczyźnie wciąż trwają i co roku odkrywamy nowe sekrety życia sprzed milionów lat!
Oficjalna premiera książki odbędzie się w Muzeum UB – więcej informacji wkrótce!
Wykład dr. Johna Jagta z Muzeum Historii Naturalnej w Maastricht.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych dinozaurami, ptakami, zoologią i paleontologią na wykład Johna W.M. Jagt z Muzeum Historii Naturalnej w Maastricht. Wykład pt. „The youngest winged dinosaurs in Europe: latest Cretaceous birds from the Maastricht area” odbędzie się 17 listopada (czwartek) o godzinie 12:00 w Auli przy ul. Oleskiej 22.
ECP Patronem Medialnym książki „Dinozaury i Wielkie Ssaki”
ECP jest jednym z patronów medialnych książki „Dinozaury i Wielkie Ssaki” autorstwa Krzysztofa Poznańskiego, znanego z kanału YouTube NaukowoTV.
Członkowie ECP – dr Mateusz Antczak i dr Kamil Gruntmejer odpowiadali również za konsultacje naukowe. Polecamy książkę wszystkim młodym (i nieco starszym) miłośnikom dinozaurów i innych dużych prehistorycznych stworzeń. Nie zabraknie w niej wielkich krokodyli, latających i pływających gadów, mamutów i włochatych nosorożców!
ECP współorganiatorem 11th Cretaceous Symposium
W dniach 22-26 sierpnia w Warszawie odbyła się jedyna w swoim rodzaju konferencja naukowa: 11th Cretaceous Symposium, której współorganizatorem było Europejskie Centrum Paleontologii w osobach prof. Eleny Yazykovej i mgr. Dawida Mazurka. Opolscy naukowcy poprowadzili m. in. wycieczkę terenową do kamieniołomu Folwark. W wydarzeniu udział wzięli badacze z Wielkiej Brytanii, Niderlandów, Czech, Korei Południowej, Chin, USA, Ukrainy i Polski. Sympozjum zaowocowało stworzeniem nie tylko książki abstraktów, ale także szczegółowego podręcznika terenowego prezentującego krajowe odsłonięcia, w których można obserwować skały osadowe z okresu kredowego i wyniki prowadzonych badań.
Tom abstraktów można pobrać na stronie wydarzenia: www.cretaceous2022.com
Przewodnik terenowy
„Odkrywamy dinozaury” pod patronatem ECP
Nakładem wydawnictwa „sam” ukazała się książka zatytułowana „Odkrywamy dinozaury”, skierowana do najmłodszych miłośników paleontologii. Europejskie Centrum Paleontologii jest Patronem Medialnym wydania a prof. Elena Yazykova i dr Mateusz Antczak (wraz z dr Tomaszem Szczygielskim z Instytutu Paleobiologii PAN) odpowiadali za konsultacje merytoryczne.
Weź udział w wykopaliskach paleontologicznych!
Zapraszamy wszystkich studentów i sympatyków paleontologii do udziału w Studenckim Obozie Poszukiwawczym w Krasiejowie.
Obóz będzie podzielony na trzy turnusy i potrwa od 4.07 do 14.08.2022. Pod opieką pracowników Zespołu Badań Paleobiologicznych i członków Europejskiego Centrum Paleontologii uczestnicy Obozu poznają techniki prac wykopaliskowych oraz preparacji makro- i mikroskamieniałości kręgowców.
Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie. Zgłoszenia i wszelkie zapytania prosimy kierować na adres: [email protected]
Prehistoryczne Krajobrazy Ziemi Wielkopolskiej – otwarcie nowej wystawy na Uniwersytecie Gdańskim
Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, we współpracy z Uniwersytetem Opolskim powstaje nowa ekspozycja. Na wystawie zobaczymy m. in. rekonstrukcje i skamieniałości płazów i gadów z wczesnego triasu Gogolina, późnego triasu Krasiejowa oraz skamieniałości amonitów, jeżowców czy małży z osadów górnej kredy eksploatowanych na terenie Poznania.
Jesienią odbędzie się towarzysząca wystawie z konferencja, na której referaty wygłoszą pracownicy Wydziału Biologii UW oraz członkowie Europejskiego Centrum Paleontologii.
Noc Biologów na Uniwersytet Boleslaw
XI edycja Nocy Biologów za nami. Noc Biologów jest wspólnym przedsięwzięciem ponad 35 placówek naukowych z całego kraju i ma na celu upowszechnianie wiedzy przyrodniczej. Tegoroczna edycja odbyła się w piątek 14 stycznia, pod hasłem „Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem”. Hasło to stanowi nawiązanie do Rezolucji Parlamentu Europejskiego z 6 czerwca 2021 roku na rzecz bioróżnorodności 2030. Jak co roku nasi pracownicy, doktoranci oraz studenci przygotowali dla miłośników przyrody bogatą i ciekawą ofertę programową. Skorzystać z niej mogli najmłodsi, młodzież szkolna oraz osoby dorosłe. Tym razem Noc Biologów odbyła się w formie hybrydowej. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników zajęcia stacjonarne były prowadzone wyłącznie dla osób wcześniej zarejestrowanych, a w trakcie zajęć obowiązywał nakaz trzymania dystansu oraz zakrywania ust i nosa maseczką.
Część materiałów nadal jest dostępna on-line, w tym wystąpienia członków ECP:
Wykłady gościnne w styczniu 2022
Wzorem ubiegłych lat Europejskie Centrum Paleontologii organizuje dla swoich studentów i wszystkich zainteresowanych, wykłady gościnne paleontologów z zagranicznych ośrodków naukowych. W styczniu odbyły się następujące wykłady:
7.01. prof. Andrej Spiridonov (Uniwersytet Wileński) – Paleocommunities of conodonts and analysis of recuperation
9.01. Nikolai Zverkov (Rosyjska Akademia Nauk) – Jurassic-Cretaceous transition and evolutionary history of plesiosaurs
14.01. prof. dr hab. Ireneusz Walaszczyk (Uniwersytet Warszawski) – Scientific bases and formal procedure for establishing GSSPs
Wkrótce kolejne wykłady!