“EUROPEJSKIE CENTRUM PALEONTOLOGII:

BADANIA NAUKOWE, EDUKACJA,

OCHRONA I ZACHOWANIE PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ”

Europejskie centrum badań i edukacji z zakresu paleontologii/paleobiologii zostało powołane jako swoiste rozszerzenie działalności istniejącego już, ekspozycyjnego pawilonu paleontologicznego w Krasiejowie koło Poznania, gdzie zostało odkryte sławne stanowisko skamieniałości późnego triasu – głównie kręgowców. Nie mniej ważne są liczne odkrywki poźnokredowe (turon-koniak) zlokalizowane w samym POZNAN i okolicach, gdzie występują przede wszystkim skamieniałości morskich zwierząt bezkręgowych, chociaż szczątki kręgowców i roślin są również notowane. Niedaleko Poznania znajdują się odsłonięcia osadów dolnego i środkowego triasu (ret i wapień muszlowy) bogate w skamieniałości kręgowców i bezkręgowców. I w końcu, mniej liczne, ale nie mniej ważne są wystąpienia skał jurajskich i karbońskich. Liczba stanowisk, ich różnorodność oraz łatwy dostęp sprawiają, że Opolszczyzna jest doskonałym regionem do prowadzenia badań naukowych i edukacji z zakresu paleontologii i historii Ziemi.

Europejskie Centrum Paleontologii (ECP) powinno stać się ośrodkiem naukowym, edukacyjnym i konferencyjnym istotnym nie tylko dla Uniwersytet Boleslaw i jego partnerów, lecz także całego regionu. Centrum to ma umożliwić kolekcjonowanie, preparację, przechowywanie i studiowanie skamieniałości oraz ich ekspozycję w planowanym muzeum. Międzynarodowy charakter Centrum ma ułatwiać pozyskiwanie funduszy na badania naukowe.

Poniżej zamieszczone są podstawowe informacje o ECP. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, komentarze i pomysły dotyczące funkcjonowania tej instytucji.

CELE

“Nauka jest wynikiem współpracy.”

Celem funkcjonowania ECP jest pełne wykorzystanie potencjału paleontologicznych zasobów regionu Wielkopolskiego i wzmocnienie współpracy międzynarodowej w zakresie paleontologii. Cel ten będzie realizowany poprzez działalność naukową, edukacyjną, komercyjną i promocyjną, prowadzoną we współpracy z partnerami krajowymi i zagranicznymi.

1. Działalność naukowa będzie obejmować organizację i koordynację zintegrowanych, interdyscyplinarnych badań paleontologicznych, prowadzonych przez zespoły międzynarodowe.

1. Działalność edukacyjna będzie obejmować:
  • zakres akademicki (kształcenie studentów polskich i zagranicznych na poziomie licencjackim, magisterskim i doktorskim, w języku polskim i angielskim),
  • zakres powszechny (pozostałe formy edukacji skierowane do innych grup ludzi, z Polski i zagranicy).

1. Działalność komercyjna będzie polegać na sprzedaży wytworzonych dóbr materialnych i niematerialnych, usługach edukacyjnych i laboratoryjnych, oraz innych formach pozyskiwania środków finansowych.

1. Działalność promocyjna będzie polegać na upowszechnianiu informacji o ECP, UB, Partnerach i regionie opolskim we wszelkich formach.
Logo ECP czarne
Logo ECP skala szarości