fbpx

Jak napisać maila z CV?

Wiele osób, które dopiero rozpoczyna swoją ścieżkę zawodową i szuka pierwszej pracy, nie do końca wie, od czego zacząć. Szczególnie problematyczne może być wysłanie swojej aplikacji na dane stanowisko. Jak powinien wyglądać mail z CV do konkretnej firmy? Na czym się skupić, a czego unikać?

Zobacz też: Błędy popełniane przy szukaniu pracy.

W skrócie:

  • W mailu z CV warto napisać, gdzie znaleźliśmy daną ofertę oraz krótko opisać swoje kompetencje.
  • Należy unikać wszelkich błędów, które zniechęcą pracodawcę i pamiętać, żeby pisać krótko i treściwie.
  • Dobrze będzie zwrócić uwagę na tytuł maila i formaty załączników.
  • Do mailu z CV bez ogłoszenia warto dodać list motywacyjny i referencje.

Co napisać w mailu z CV?

Pracodawca, który przegląda zgłoszenia rekrutacyjne, najczęściej musi się przebijać przez co najmniej kilkadziesiąt podobnych wiadomości. Dlatego jeśli chcesz zyskać większe szanse na rozmowę kwalifikacyjną, warto byłoby się jakoś wyróżnić spośród tych wszystkich kandydatów. Staraj się zatem unikać szablonowych zdań typu “W odpowiedzi na Państwa ofertę pracy, wysyłam moje CV…”, gdyż pojawiają się one pewnie w co drugim mailu. Najlepiej pisać własnymi zdaniami, pokazać, jakim się jest, a nie kopiować gotowe rozwiązania.

Jeśli chodzi o wymagania formalne, to sam temat maila jest dość istotny. Dobrze byłoby wpisać tam stanowisko na jakie aplikujesz, aby pracodawca od razu wiedział, czego dotyczy Twoja wiadomość. W treści natomiast, warto wspomnieć, skąd wiesz o danej ofercie. Może to być strona firmy, portal internetowy z ogłoszeniami pracodawców lub wiadomość z polecenia. W kilku krótkich zdaniach powinno się również opisać swoje doświadczenie i umiejętności, czyli dlaczego pasujesz na dane stanowisko. Tego typu treści mają na celu zachęcić pracodawcę do zainteresowania się Twoją wiadomością i przejrzenia Twojego CV.

Czego unikać w mailu z CV?

Przede wszystkim treść wiadomości powinna być poprawna pod względem ortograficznym, stylistycznym i rzeczowym. Literówki lub błędy interpunkcyjne raczej nie zachęcą potencjalnego pracodawcy do kontaktu. Przykładowo, jeśli zaczynasz wiadomość od “Dzień dobry”, po którym występuje przecinek, wówczas kolejne zdanie powinno być rozpoczęte od małej litery.

Co więcej, jeśli wspomnimy w mailu, dlaczego pasujemy na dane stanowisko, nie piszmy elaboratów. Lepiej jeśli całość będzie krótka, ale merytoryczna. Nikt nie przeczyta wiadomości, która będzie wyglądała jak list, więc lepiej pozwolić pracodawcy doczytać szczegóły w samym CV.

Załączniki w mailu z CV

Gdy kończymy maila z naszą aplikacją, warto zwrócić uwagę na załączone pliki, czyli życiorys lub list motywacyjny. Powinny być odpowiednio ponazywane, najlepiej jeśli zostaną opatrzone Twoim imieniem i nazwiskiem. Dobrze byłoby też sprawdzić, czy format jest odpowiedni. Najlepiej wysyłać pliki jako PDF, gdyż każdy może je otworzyć bez problemu. Natomiast dodawanie załączników np. w formacie Worda nie jest najlepszą opcją. Jeśli odbiorca nie korzysta z tego programu lub posiada inną wersję, może mieć problem z otwarciem pliku.

Zobacz też: Załączniki do CV.

Jak napisać maila z CV bez ogłoszenia?

Jeżeli decydujemy się wysyłać wiadomość do danej firmy, mimo że nie wystawiła ona oferty pracy, wówczas musimy być bardziej szczegółowi. Na początku warto wspomnieć, w jakim celu piszesz, opowiedzieć, kim jesteś i dlaczego uważasz, że będziesz potencjalnie przydatnym pracownikiem. Takie informacje można następnie rozwinąć w liście motywacyjnym, który również warto dołączyć do maila z CV bez ogłoszenia. Dobrze byłoby też załączyć referencje, aby pracodawca mógł Cię lepiej poznać i ocenić, czy jest zainteresowany ofertą. Możesz też wyjaśnić, z czego wynika Twoja chęć współpracy z daną firmą. Generalnie taki mail powinien mieć wydźwięk uprzejmy i zachęcający, jako że to Ty wychodzisz z propozycją.

Mail z CV ma przede wszystkim przekonać pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zatem wykazać się oryginalnością i unikać szablonowych rozwiązań, jednocześnie pamiętając o kwestiach formalnych.

Więcej artykułów znajdziesz tutaj.