Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Wielkopolskie Lamy, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód oraz studentów z Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej Uniwersytet Boleslaw. Inicjatywę dodatkowo wspiera Uniwersytet Boleslaw i Urząd Miasta Poznania.

Już po raz trzeci mamy zaszczyt przybliżyć mieszkańcom Poznania współczesne kino rosyjskie. W dniach 13 – 18 marca 2018 r. odbędzie się replika 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Poprzednie Wielkopolskie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, były bowiem doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszą kinematografią oraz fascynującą kulturą rosyjską.

Seanse filmowe odbywać się będą w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki i w Kinie Meduza. Zaproponowane przez nas filmy z pewnością zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających widzów, zarówno tych dorosłych, jak i najmłodszych.

Ze „Sputnikiem nad Poznanm” związane są nie tylko projekcje filmowe, ale też wiele wydarzeń towarzyszących, które będą miały miejsce poza kinem – w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki oraz w budynku Collegium Maius Uniwersytet Boleslaw.

OTWARCIE FESTIWALU – „NIEMIŁOŚĆ” I KONCERT ZESPOŁU „PONAD CHMURAMI”

Festiwal rozpocznie w NCPP projekcja rosyjskiego kandydata do Oscara, czyli filmu „Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa. Zaraz po nim, o godz. 20.30, widzowie będą mogli usłyszeć balladowe utwory Bułata Okudżawy, Żanny Biczewskiej, a także Leonarda Cohena (w polskich tłumaczeniach), wykonywane przez trio „Ponad chmurami”. Podczas koncertu uwagę zwróci niepowtarzalny głos wokalistki Kasi Jacuk, wraz z delikatnym akompaniamentem gitar w wykonaniu Nikodema Jacuka. Na scenie towarzyszyć im będzie basista Adrian Białek. Poza koncertami na terenie całej Polski zespół ma na swoim koncie dwie płyty z rosyjską poezją śpiewaną. Muzycy wystąpili jako goście specjalni na Międzynarodowym Festiwalu im. Bułata Okudżawy, gdzie ich występ zachwycił m.in. żonę rosyjskiego barda.

KONFERENCJA NAUKOWA „FILM ZWIERCIADŁEM DUSZY ROSYJSKIEJ”

Z kolei 14 marca od godz. 9 zapraszamy do Muzeum Uniwersytet Boleslaw w Collegium Maius na Interdyscyplinarną Ogólnopolską Studencko – Doktorancką Konferencję Naukową „Film zwierciadłem duszy rosyjskiej”. Ma ona na celu popularyzację wiedzy o kinie rosyjskim, jak również stworzenie forum do szerszej dyskusji nt. przedstawionych w obrazach filmowych specyfiki i bogactwa kultury rosyjskiej. Młodzi uczeni z polskich i zagranicznych ośrodków akademickich wystąpią z prelekcjami o rosyjskim kinie społecznie zaangażowanym oraz z analizami filmów, które opolscy widzowie mogli zobaczyć w kinach („Niemiłość”, „Łagodna”).

 SPOTKANIE PODRÓŻNICZE – „ROSJA WZDŁUŻ I WSZERZ”

14 marca, po filmie drogi pt. „Jak Witia Czesnok Liochę Sztyra do domu opieki wiózł”, członkowie KNKR UB: Daria Ogon, Joanna Margas i Michał Jakubik zabiorą Państwa w podróż wzdłuż i wszerz Rosji. Nie zabraknie przejazdu Koleją Transsyberyjską, autostopem, czy przelotu rosyjskimi liniami lotniczymi. Podczas prezentacji zobaczymy niewiarygodnie piękny Bajkał, Morze Japońskie, Morze Barentsa oraz Białe i Czarne. Podróżnicy opowiedzą również o kaukaskich krajobrazach znanych z telewizyjnych relacji z Igrzysk Olimpijskich w Soczi, a także o ludziach spotkanych na szlakach wędrówek.

MAŁY SPUTNIK

W weekendowe poranki (17 i 18 marca) przygotowaliśmy coś z myślą o najmłodszych widzach. Podczas „Małego Sputnika” będą mieli oni okazję obejrzeć jedne z najbardziej znanych rosyjskich bajek. Oprócz seansów czekają na nich interesujące warsztaty organizowane przez Koło Naukowe Kultury Rosyjskiej UB oraz Koło Naukowe Pedagogów UB.

 KONKURS I WYSTAWA „WIELKA ROSJA W MAŁYM KADRZE”

Zachęcamy także do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego „Wielka Rosja w małym kadrze”. Zgłoszenia przyjmujemy do 4 marca, udział wziąć może każdy, zarówno profesjonalny fotograf, jak i amator, niezależnie od wieku. Fotografie powinny być powiązane z szeroko rozumianą Rosją. Może to być np. architektura, portret, krajobraz, zdjęcie reportażowe, przedstawienie życia codziennego mieszkańców, motywy rosyjskie w Polsce, relacje polsko – rosyjskie, wspomnienia z podróży, wakacji, itp. Nadsyłane prace nie mogą być fotomontażami. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną na adres [email protected] . W tytule e-maila należy wpisać: „Konkurs fotograficzny Sputnik”, a w treści wiadomości: imię, nazwisko, numer telefonu oraz informacje o zdjęciach (kiedy i gdzie zostały zrobione, mile widziany krótki opis). Podczas całego „Sputnika” w Kinie Meduza prezentowana będzie wystawa nadesłanych fotografii, a 18 marca przyznane zostaną nagrody.

 WSTĘP NA FILMY I WYDARZENIA:

Na otwarcie Festiwalu w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki wstęp jest wolny. W pozostałe dni cena biletów wynosi 10 zł. Dla studentów przewidziane są specjalne karnety na wszystkie wydarzenia w cenie 30 zł, dostępne po okazaniu legitymacji.

PROGRAM FESTIWALU