fbpx

Studia w Polsce i za granicą – jakie perspektywy przed Tobą otwierają?

Polscy studenci coraz chętniej korzystają z możliwości studiowania poza granicami kraju, najczęściej w ramach programu Erasmus. Dzięki temu stają się bardziej samodzielni, poznają nową kulturę i zdobywają kompetencje, które pomagają im osiągnąć sukces w życiu zawodowym.

Kluczowe cechy charakteru u osób studiujących za granicą

Korzystanie z programu wymiany studenckiej Erasmus wiąże się z koniecznością wypełnienia różnych formalności. Wielu młodych ludzi podkreśla, że dzięki temu szybko nauczyli się odpowiedzialności. Obowiązek przestrzegania terminów w dopełnianiu formalności, nierzadko pod presją czasu, to doskonały pretekst do wyrobienia w sobie nawyku punktualności i rozwijania umiejętności zarządzania sobą w czasie. Ta kompetencja okaże się znamienna w kontekście aktywności zawodowej, dlatego warto wspomnieć o niej na rozmowie kwalifikacyjnej.

Erasmus uczy nie tylko samodzielności

Osoby decydujące się na wymianę studencką najczęściej są rzucone na przysłowiową głęboką wodę. Nowa rzeczywistość zmusza je do szybkiego zaadaptowania się w nieznanych dotąd realiach. Studia za granicą nierzadko stają się przyczynkiem do zmiany dotychczasowego podejścia do życia. Zdobyte doświadczenia sprawiają, że młodzi ludzie stają się bardziej pewni siebie, są świadomi swojej wiedzy i posiadanych umiejętności. Nauka niezależności może zaowocować szybszym podejmowaniem decyzji. Zazwyczaj studenci po Erasmusie wiedzą, jaką powinni wybrać ścieżkę zawodową i w jaki sposób zrealizować zawodowe cele. Studia daleko od domu uczą samodzielności, która okaże się kluczowym atutem w oczach potencjalnego pracodawcy. Osoby uczestniczące w wymianie studenckiej są także otwarte na nowe rozwiązania.

Studia w Polsce i za granicą pozwalają zdobyć wiele cennych kompetencji i mogą ułatwić wejście na rynek pracy.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/z-zycia-pracownika/jak-napisac-wypowiedzenie-umowy-o-prace