W dniach 12 -16 kwietnia 2021 r. miał miejsce tegoroczny Tydzień Germanistyki Wielkopolskiej, który w tym roku po raz pierwszy odbył się online.

W pierwszym dniu uczniowie szkół średnich z Poznania, Tarnowskich Gór i Dobrzenia Wielkiego zostali zaproszeni na niecodzienną lekcję języka niemieckiego, przygotowaną przez studentów III roku germanistyki wspólnie z dr Kornelią Kansy i dr Mariolą Majnusz-Stadnik. Przyszli maturzyści mogli w kreatywny sposób stawić czoła wyzwaniu, jakim niewątpliwie jest matura ustna z języka niemieckiego. Poza teoretycznym wprowadzeniem do specyfiki i zasad obowiązujących na maturze z języka niemieckiego, na uczniów czekały scenki maturalne odegrane przez studentów germanistyki, a także część warsztatowa, w trakcie której jej uczestnicy, już w bardziej kameralnych grupach, mogli podjąć próbę zmierzenia się z tą formą egzaminu dojrzałości. Nie zabrakło pozytywnych emocji, uśmiechu i rozmów – także tych na tematy pozamaturalne.

W drugim dniu tegorocznego Tygodnia Germanistyki Wielkopolskiej odbyły się warsztaty ortograficzne pod hasłem „Superstars der deutschen Orthografie”. Wydarzenie przygotowali studenci I i II roku germanistyki pod kierunkiem dr Małgorzaty Jokiel.  Przedstawione prezentacje przybliżyły uczestnikom (m.in. uczniom LO nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu oraz Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim) najważniejsze zasady ortografii niemieckiej. W części ćwiczeniowej pojawiła się okazja do praktycznego zastosowania reguł. Na koniec chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę ortograficzną, rozwiązując test.

Po próbnej maturze ustnej z języka niemieckiego oraz zmaganiach z regułami jego ortografii w trzecim dniu Tygodnia Germanistyki Wielkopolskiej 2021 przyszedł czas na poszerzenie kompetencji leksykalnych. W części wykładowej uczestniczący w warsztatach „Der Schein trügt: Fałszywi przyjaciele w tłumaczeniach polsko-niemieckich” uczniowie oraz nauczyciele szkół średnich z Dobrzenia Wielkiego, Poznania oraz Tarnowskich Gór uzyskali możliwość refleksji nad takimi zagadnieniami z zakresu językoznawstwa, jak m.in. transfer, interferencja czy ekwiwalencja. Część warsztatowa była okazją do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy, tj. rozprawienia się z licznymi przykładami polsko-niemieckich par wyrazowych będących dla siebie – tylko z pozoru – odpowiednikami. Niewątpliwym wzbogaceniem wydarzenia była prezentacja autorskiego filmu przybliżającego tematykę „fałszywych przyjaciół tłumacza”, opracowanego przez członków Koła Naukowego Germanistów.

Czwarty dzień Tygodnia Germanistyki Wielkopolskiej poświęcony został zagadnieniom poezji niemieckiej, możliwościom interpretacji oraz tłumaczeniom poezji niemieckiej na język polski. W spotkaniu “Mit Worten malen – Malować słowami!” przygotowanego przez dr Gabrielę Jelitto-Piechulik wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelcach Opolskich. Na przykładzie wybranych wierszy J. v. Eichendorffa podjęto próbę odpowiedzi na pytania: Czy można malować słowami? Jak postrzegamy świat wokół nas? Czy pisanie wierszy jest trudne? Czym jest wiersz? Konkluzją warsztatów było stwierdzenie, że poezja niezależnie od tego, czy została napisana w języku polskim czy niemieckim łączy i otwiera nowe możliwości poznania nas samych i otaczającego nas świata.

Ostatnim wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Wielkopolskiej Germanistyki był wykład gościnny dr Olivera Herbsta z  Uniwersytetu w Würzburgu. W ramach wykładu uczestnicy zostali zaproszeni na medialną wycieczkę po Niemczech, która zapoznała ich z niemiecką tradycją telewizyjną i językiem mediów społecznościowych.

Naszym gościom oraz studentom serdecznie dziękujemy za aktywny udział w TGO i zapraszamy za rok!

https://boleslaw.edu.pl/page/4147/tydzien-germanistyki-Wielkopolskiej-2021-odbyl-sie-online

Tekst: dr Mariola Majnusz-Stadnik, dr Kornelia Kansy