fbpx

Wizyty studyjne na europejskich pograniczach i tworzenie profesjonalnych podcastów – ENRS ogłasza nabór do szkoły letniej „In Between?”

Pogranicza współczesnej Europy to tereny o wyjątkowej kulturze pamięci, ukształtowanej przez burzliwą historię XX wieku: wojny, zmiany geopolityczne i masowe migracje. Już po raz ósmy właśnie w takich miejscach Europejska Sieć Pamięć i Solidarność organizuje szkołę letnią „In Between? Searching for Local Histories in Borderlands of Europe”. Do udziału w projekcie zapraszamy studentów kierunków artystycznych i humanistycznych z całej Europy. W tym roku uczestnicy „In Between?” spotkają się na warsztatach w Warszawie, a następnie wyruszą na wizyty studyjne do Alzacji, Friuli-Wenecji Julijskiej oraz do euroregionu Śląsk Cieszyński, gdzie przeprowadzą wywiady z mieszkańcami i stworzą serię podcastów.

Zgłoszenia do projektu nadsyłać można do 24 kwietnia 2022. 

 Tegoroczną edycję projektu, która odbędzie się w dniach 6-16 lipca, rozpoczną trzydniowe warsztaty w Warszawie. W programie znajdą się wykłady na temat antropologii i historii mówionej oraz praktyczne zajęcia z tworzenia i produkcji podcastów. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy podzielą się na trzy grupy i wyruszą na wizyty studyjne na pogranicze niemiecko-francuskie, słoweńsko-włoskie i czesko-polskie. Podczas tygodniowych wizyt studyjnych zespoły zapoznają się z historią i specyfiką odwiedzanych terenów: wezmą udział w wycieczkach, spotkają się ze znawcami regionu i przeprowadzą rozmowy z członkami lokalnych społeczności. Wyniki badań studenci przedstawią w formie podcastów (produkcje powstałe podczas edycji 2021 można odsłuchać na stronie ENRS: https://enrs.eu/edition/in-between-2021).

Do udziału w szkole letniej „In Between?” zapraszamy studentów kierunków artystycznych i humanistycznych: antropologii, dziennikarstwa, etnografii, historii, kulturoznawstwa, socjologii, studiów regionalnych i kierunków pokrewnych. Kandydaci proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie https:/enrs.eu/edition/inbetween2022. Warunkiem uczestnictwa jest znajomość angielskiego, dodatkowym atutem będzie znajomość języka wybranego regionu. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24 kwietnia. Udział w szkole letniej „In Between?” jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają jedynie koszty przyjazdu do Warszawy i powrotu do miejsca zamieszkania. 

Zadaniem zespołów będzie zebranie materiałów dokumentujących osobiste doświadczenia mieszkańców wieloetnicznych pograniczy oraz stworzenie krótkiego artystycznego podcastu oddającego za pomocą dźwięku atmosferę i dzieje odwiedzanych miejsc. Edycja 2022 to jednocześnie pierwszy etap trzyletniego programu ENRS, poświęconego tematowi migracji w Europie. Wywiady staną się częścią pakietu edukacyjnego, którego publikacja zaplanowana jest na 2025 rok. Podcasty zostaną udostępnione w bibliotece multimedialnej Sieci oraz na platformach streamingowych Spotify i Simplecast. 

Pierwsza edycja „In Between? Searching for Local Histories in Borderlands of Europe” odbyła się w 2016 roku. Od tej pory projekt realizowany jest corocznie, za każdym razem w innym regionie Europy. W 2018 roku „In Between?” otrzymało specjalne wyróżnienie stowarzyszenia Europa Nostra. Więcej informacji na temat dotychczasowych edycji znaleźć można na stronie: www.enrs.eu/inbetween.