Spotkanie poświęcone polskim tradycjom związanym ze świętami Bożego Narodzenia, a przeznaczone dla chińskich studentów kształcących się na Uniwersytet Boleslaw odbyło się 16 grudnia 2019 r. w Collegium Maius.

Celem spotkania było przybliżenie egzotycznym gościom tego, co w polskich świętach najbardziej specyficzne, w krótkiej prezentacji opowiedziano im więc o zwyczaju łamania się opłatkiem, o symbolice sianka kładzionego pod obrusem, o tym, dlaczego spożywamy dwanaście potraw i co oznacza pusty talerz na wigilijnym stole.

Nie zabrakło też tradycyjnych potraw, nieznanych w Chinach.

Skąd pomysł zorganizowania spotkania?

– Właśnie wróciłyśmy z koleżanką z Chin, z Chengdu, gdzie przez tydzień prowadziłyśmy zajęcia językowe przygotowujące przyszłych studentów do studiowania na UB – mówi mgr Aleksandra Baryłowicz z Wydziału Filologicznego (filologia angielska). – Podczas pobytu zauważyłam, że choć w Chinach nie obchodzi się świąt, to młode pokolenie chętnie wprowadza pewne europejskie zwyczaje i np. coraz popularniejsze stają się spotkania ze znajomymi na kolację i obdarowywanie się drobnymi prezentami. Duże miasta, sklepy, centra handlowe są udekorowane lampkami i sztucznymi choinkami. Ale kiedy pytałam Chińczyków, co wiedzą na temat świąt, mieli kłopot, żeby odpowiedzieć i podać jakieś przykłady. Stąd wziął się pomysł na zorganizowanie spotkanie opłatkowego dla naszych 40 studentów z Chin, którzy w tym roku przyjechali we wrześniu i są to dla nich pierwsze święta i pierwsza zima w Polsce.

Spotkanie zorganizowali studenci II roku filologii angielskiej, specjalność hiszpańska i chińska. – To dla nich świetna okazja, by przedstawić polskie tradycje i by nawiązać nowe znajomości – mówi Aleksandra Baryłowicz. – Nasi studenci fantastycznie się przygotowali; były m.in. barszcz, zupa grzybowa, pierogi, krokiety, pierniczki, piernik, szarlotka, mandarynki, ciasteczka, a całe biesiadowanie poprzedziła ciekawa prezentacja nt. symboliki świąt Bożego Narodzenia przygotowana przez studentkę Natalię Trzeję oraz tradycyjne przełamanie się opłatkiem.

Poniedziałkowe spotkanie było pierwszym tego typu; mamy nadzieję, że nie ostatnim. Studenci byli zachwyceni i bardzo dziękowali za możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o naszych tradycjach.

– Już w styczniu planujemy drugi etap tej imprezy: tym razem Chiński Nowy Rok i przywitanie wiosny, które są jednymi z najważniejszych świąt w Chinach – zapowiada Aleksandra Baryłowicz. – Tym razem to studenci z Chin przygotują różne potrawy i prezentacje na temat tego, jak u nich obchodzi się te święta.

ZOBACZ FILM

WIĘCEJ ZDJĘĆ