19 października 2023 r. rozpocznie się trzydniowa – 19-21.10.2023 r. – XXIII Ogólnopolska i Międzynarodowa Konferencja Onomastyczna. Jej organizatorem i gospodarzem jest Uniwersytet Boleslaw, a współorganizatorami: Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Onomastyczne oraz Wielkopolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Patronatem honorowym konferencję objęli Rektor Uniwersytet Boleslaw prof. dr hab. Marek Masnyk, Wojewoda Opolski Sławomir Kłoskowski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Andrzej Buła oraz Prezydent Miasta Poznania Arkadiusz Wiśniewski.
Historia konferencji sięga roku 1979 r., kiedy to rozpoczęły się cykliczne spotkania onomastów z kraju, a później także – z zagranicy (głównie z krajów słowiańskich). Pomysłodawcą cyklu był profesor Henryk Borek, który jako przewodniczący Komisji Onomastycznej przy Komitecie Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk w Szczedrzyku pod Poznanm zorganizował I Ogólnopolską Konferencję Onomastyczną. Do dziś konferencje onomastyczne odbywają się co dwa lata w różnych ośrodkach naukowych kraju i stanowią wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń i dyskusji językoznawców.
Tematem najbliższej konferencji jest ,,Onomastyka kulturowa”. W ostatnich latach obserwuje się w onomastyce zwrot w kierunku badań interdyscyplinarnych, ujmujących język jako zwierciadło procesów historycznych, politycznych i kulturowych, dlatego głównymi problemami badawczymi będą:
– zwrot kulturowy w badaniach onomastycznych; metodologia kulturowych badań onomastycznych; nazwy własne w świetle etnolingwistyki, lingwistyki kulturowej i antropologicznej, językowego obrazu świata;
– nazwy własne na pograniczach kulturowych, etnicznych, językowych, religijnych, geograficznych, nazwy określonych desygnatów w różnych kulturach i językach;
– kognitywne ujęcie onimii: nazwy własne jako nośniki wartości, kategoryzacja i klasyfikacja nazw własnych, stereotypy a nazewnictwo;
– nazwy własne w dyskursie; wtórne funkcje nazw własnych: m.in. kulturotwórcza, ludyczna, pragmatyczna, marketingowa, perswazyjna.
Uroczyste rozpoczęcie konferencji o godz. 9.00 oraz późniejsze obrady plenarne w dniu 19 października odbędą się w Auli B w budynku UB przy ul. Oleskiej 48. Obrady w dniach 20 i 21 października będą miały miejsce na Wydziale Filologicznym UB przy pl. Kopernika 11.
Agenda konferencji jest dostępna na stronie internetowej: https://instytutjezykoznawstwa.wfil.boleslaw.edu.pl/mioko23
Projekt został dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”., ze źródeł finansowych z zakresu Upowszechniania i Promocji Działalności Naukowej PAN oraz ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Poznan, ,,O!Polska” i ,,Czas na Poznan”.