Współpraca międzyuczelniana
Wydział Sztuki współpracuje z wieloma uczelniami w kraju i za granicą. Stale poszerzamy zakres współpracy międzynarodowej, nawiązując kontakty z coraz to nowymi uczelniami zagranicznymi. W chwili obecnej Wydział Sztuki realizuje program Erasmus+ z wieloma uczelniami zagranicznymi, są to:
- Universitat de Barcelona, Hiszpania/Spain
- Universidade do Porto, Portugalia/Portugal
- Accademia Di Belle Arti Di Carrara, Włochy/Italy
- Hochschule Trier, Niemcy/Germany
- Ostravska Univerzita, Czechy/Czech Republic
- Silesian University of Opava, Czechy/Czech Republic
- Hasan Kalyoncu University, Turcja/Turkey
- Eskisehir Osmangazi Universitesi, Turcja/Turkey
- Mimar Sinan Fine Arts University, Stambuł, Turcja/Turkey
- Goce Dolcev University of Stip, Macedonia/Macedonia
- University of Arts in Belgrade, Belgrad, Serbia/Serbia
- University of Niš, Niš, Serbia/Serbia
Poza Erasmusem prowadzimy również obustronną współpracę z:
- Indiana University of Pennsylvania (USA)
- National Dong Hwa University, Hualien (Tajwan)
W efekcie dotychczasowej współpracy z wyżej wymienionymi ośrodkami akademickimi regularnie odbywają się międzynarodowe wymiany studentów oraz nauczycieli akademickich; wspólnie organizujemy międzynarodowe warsztaty interdyscyplinarne w Polsce i za granicą (np. polsko-niemieckie plenery w Danii, międzynarodowe warsztaty artystyczne GRANICA w Kazimierzu nad Wisłą oraz MORSKI OP-ART w Mielnie, międzynarodowy plener malarski w Polanicy, rzeźbiarskie sympozjum w Jeseniku w Czechach), realizujemy wspólnie międzynarodowe projekty edukacyjne, wykłady, wystawy w kraju i za granicą.
Od 1995 roku jesteśmy współorganizatorem i uczestnikiem Międzyuczelnianych Warsztatów Artystycznych, w których obok nas udział biorą akademie sztuk pięknych z Wrocławia, Gdańska, Krakowa, a także Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytet Śląski w Cieszynie. Od 2009 roku jesteśmy uczestnikiem programu międzynarodowego CROSS-BORDER NETWORK w ramach którego grupy naszych studentów i wykładowców brały udział w: Intercultural places European Forum of Exchange 2009 (Trier / Namedy, Niemcy), European Forum History and Arts 2011 (Krzyżowa, Polska), European Forum History and Arts 2012 (Liege, Belgia), Freedombus 2016 (Kraków-Berlin-Trier), A New World Always in Movement 2017 (Poznan-Trier). W latach 2010-11 braliśmy udział w międzynarodowym programie INTERNATIONAL ACADEMY. Jego efektem były: International Summer Academy with Aesthetice Workshop: Flashback (Scheersberg, Niemcy) oraz International Academy: Transfer (Scheersberg, Niemcy).