Zaznacz stronę

Realizowane działania KNPS

Koło Naukowe Pracowników Socjalnych UB – plany na rok akademicki 2023/2024
Witamy po dłuższej przerwie, wracamy do regularnych postów, dotyczącej naszej działalności naukowej.
Tydzień temu w środę (21.06.23) odbyło się już ostatnie w tym roku spotkanie Koła Naukowego Pracowników Socjalnych, na którym zostały poruszone tematy dotyczące planów na przyszły semestr naszej działalności:
  • Współorganizacja wraz z Kołem Naukowym Pedagogów Uniwersytet Boleslaw OgólnWielkopolskiej Studencka Konferencja Naukowa pt: „Patologie – Profilaktyka – Rodzina”.
  • Współpraca z Kołem Naukowym Bona Fides działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytet Boleslaw.
  • Prace nad monografią studencką  – o pomoc poprosiliśmy Pana mgr Sławomira Kanię, który opowiedział NAM jak przygotować się do pisania pierwszego artykułu naukowego w życiu.
Do zboczenia w przyszłym semestrze !!! 😊
Autor postu: Kalina Fredman
IX Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej na Uniwersytet Boleslaw – podsumowanie

IX Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej na Uniwersytet Boleslaw odbywał się w dniach od 20 do 23 marca 2023 r. Inicjatywa jest kontynuacją corocznych działań podejmowanych przez OgólnWielkopolskie Stowarzyszenie Szkół Pracy Socjalnej w ośrodkach kształcących do zawodu pracownika socjalnego w Polsce. Na Uniwersytet Boleslaw inicjatorem oraz opiekunem merytorycznym IX Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej była Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Dr hab. A. Weissbrot-Koziarska, prof. UB, a moderatorem podjętych działań – Mgr Sławomir Kania z Katedry Pedagogiki Społecznej, natomiast współorganizatorem było studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych.
Pierwszego dnia odbyła się sesja posterowa pt. Współczesne problemy i kwestie społeczne. Była ona okazją do dyskusji wokół obecnych wyzwań stawianych przed pedagogami, psychologami oraz pracownikami socjalnymi. Sesja posterowa była dostępna do dnia 27.03.2023 r. Również pierwszego dnia członkowie Koła Naukowego Pracowników Socjalnych UB: Daniel Zając, Marcin Klementz oraz Katarzyna Kasprzak uczestniczyli czynnie w Ogólnopolskim Seminarium Sieciującym  Koła  Naukowe pt. PoMOC czy MOC pomagania.
Drugi dzień obchodów IX OgólnWielkopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej na UB upłynął na wykładach i warsztatach zorganizowanych pod wspólnym tytułem  Twórcze łączenie teorii i praktyki działania społecznego. Spotkania były okazją do zaprezentowania najnowszych obszarów zainteresowań badawczych i praktycznych pracowników oraz współpracowników Katedry Pedagogiki Społecznej Uniwersytet Boleslaw. Tematyka warsztatów obejmowała następujące zagadnienia: Partycypacyjne metody zachowania pamięci społecznej i przekazu dziedzictwa – prowadzenie Dr Iwona Sobieraj, Emigracja jako sytuacja edukacyjna w biografii małżeńskiej – prowadzenie Dr Karolina Kupis. Wykład pt. Ku…” rozwojowi logoprofilaktyki wygłosiła Dr Katarzyna Jarosz.
Dzień trzeci poświęcono zagadnieniu Pracy socjalnej w środowisku wielokulturowym. Sytuacja w jakiej znalazł się cały świat w ujęciu globalnym i makroregionalnym wielu państw jest wyzwaniem dla działań społecznych. Migracje ludności w poszukiwaniu warunków do dobrej egzystencji powodują, że często obok siebie żyją i funkcjonują ludzie wielu narodowości. Jednym ze źródeł modelu pracy wielokulturowej jest współpraca na pograniczu Polsko-Niemieckim, którą zaprezentował Mgr Marek Wiendlocha z Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce.
Ostatni dzień IX OgólnWielkopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej na UB to cykl spotkań pt. Dzień Wolontariatu i NGO, który miał na celu m. in. przybliżenie sylwetki wolontariusza, specyfiki funkcjonowania wolontariatu w strukturach NGO oraz promowanie wolontariatu, jako drogi rozwoju zawodowego i społecznego jednostki. Wolontariat może tworzyć przestrzeń dla samorozwoju. Jest formą działalności człowieka, która sprawia, że czujemy się potrzebni innym, co w konsekwencji wzbogaca naszą osobowość. Udział w wolontariacie jest przystankiem do pełnienia różnych ról społecznych, w tym zawodowych, takich jak pracownik socjalny czy pedagog społeczny. W tym celu wsparciem służy wiele instytucji i organizacji, na przykład organizacje NGO. Spotkanie pt. Terapia uzależnień dzieci i młodzieży poprowadził Mgr Paweł Andrzejuk ze Stowarzyszenia na rzecz ludzi uzależnionych „To człowiek”, który przedstawił sylwetkę wolontariusza pracującego na rzecz ludzi uzależnionych. Na zakończenie Dr Zdzisław Markiewicz wygłosił wykład dotyczący Idei wolontariatu w pracy socjalnej.

Szanowni Prelegenci i Uczestnicy,
serdecznie dziękujemy Państwu za udział w IX Ogólnopolskim Tygodniu Pracy Socjalnej. Była to dla nas niezwykła przyjemność móc Was spotkać i gościć. Dziękujemy za cenne uwagi, inspirujące wykłady i warsztaty oraz zaangażowanie, które pozwoliły na pogłębienie wiedzy i refleksji nad pracą socjalną. Wasze doświadczenia, spostrzeżenia i pomysły stanowią cenne źródło wiedzy i inspiracji. Wasza obecność uświadomiła nam, jak ważna jest współpraca oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniami, by lepiej rozumieć i radzić sobie z wyzwaniami, jakie codzienność niesie pracownikowi socjalnemu.
Z poważaniem. Organizatorzy IX OgólnWielkopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej na UB

 

 

IX Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej – 20-24 marca 2023 r.

Zapraszamy do udziału w IX Ogólnopolskim Tygodniu Pracy Socjalna. Wydarzenia na Uniwersytet Boleslaw odbędą się w dniach od 20 do 24 marca br.
Program:
Dzień 1. 20.03.2023
Posterowa Sesja Naukowa pt. Współczesne problemy i kwestie społecznie
Moderatorzy: dr hab. Prof. UB Anna Weissbrot-Koziarska, mgr Sławomir Kania
Studencka sesja posterowa jest okazją do dyskusji wokół problemów i kwestii społecznych. Obecne wyzwania stawiane przed pedagogami, psychologami oraz pracownikami socjalnymi inspirują do poszukiwania nowych metod pracy. Zapraszamy studentów wszystkich kierunków do dzielenia się swoimi pomysłami w formie plakatowej prezentacji naukowej.
Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych, Katedra Pedagogiki Społecznej.
Miejsce: Hol Wydział Nauk Społecznych
Kontakt: mgr Sławomir Kania ([email protected])
OGÓLNWielkopolskie SEMINARIUM SIECIUJĄCE KOŁA NAUKOWE
Organizatorzy: Instytut Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Serdecznie zapraszamy na pierwsze ogólnWielkopolskie seminarium sieciujące koła naukowe zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Szkół Pracy Socjalnej. Spotkanie organizowane jest przez studentów i studentki pracy socjalnej oraz zarządzania w służbach społecznych z okazji Międzynarodowego Dnia Pracy Socjalnej oraz OgólnWielkopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej.
Zaproszenie: PoMOC czy MOC pomagania Działalność studenckich kół naukowych
Program Seminarium sieciującego koła naukowe
Miejsce: Microsoft-Teams
Kontakt: [email protected]
Link do strony Organizatora 
Dzień 2. 21.03.2023
Twórcze łączenie teorii i praktyki działania społecznego
Moderatorzy: dr hab. Prof. UB Anna Weissbrot-Koziarska, mgr Sławomir Kania
„Twórcze łączenie teorii i praktyki działania społecznego” to dzień spotkań, warsztatów i wykładów, który jest okazją do zaprezentowania najnowszych obszarów zainteresowań badawczych i praktycznych pracowników oraz współpracowników Katedry Pedagogiki Społecznej Uniwersytet Boleslaw.
Harmonogram dnia
9:45-11:15 – Badanie wyzwań edukacyjnych w post pandemii (warsztat) – dr Ewelina Konieczna
11:30-13:00 – Partycypacyjne metody zachowania pamięci społecznej i przekazu dziedzictwa (warsztat) –  dr Iwona Sobieraj
13:15-14:00 – “Ku…” rozwojowi logoprofilaktyki. –  dr Katarzyna Jarosz
14:15-15:40 – Emigracja jako sytuacja edukacyjna w biografii małżeńskiej – dr Karolina Kupis
Miejsce: 102 INP
Kontakt: mgr Sławomir Kania ([email protected])
Dzień 3. 22.03.2023
Praca socjalna w środowisku wielokulturowym
Moderatorzy:  mgr Sławomir Kania
Sytuacja, w jakiej znalazł się cały świat w ujęciu globalnym i makroregionalnym wielu państw, wymusza zmiany w działaniach społecznych. Migracje ludności w poszukiwaniu warunków do dobrej egzystencji powodują, że często obok siebie żyją i funkcjonują ludzie wielu narodowości. To stawia nowe wyzwania dla pracy socjalnej, która musi zmierzyć się z problematyką wielokulturowości. Problemy społeczno-kulturowe oraz sytuacja socjalna mniejszości etnicznych oraz narodowych stanowią argument za poszukiwaniem nowych metod pracy. Inspiracją w tym obszarze mogą być dotychczasowe doświadczenia organizacji oraz instytucji działający na rzecz dialogu międzykulturowego w Polsce.
Harmonogram dnia
10:00-12:00 Animacja społeczna w współpracy międzykulturowej  – mgr Marek Wiendlocha
Miejsce: Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, Wystawa stała „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość” (obowiązują zapisy)
Kontakt: mgr Sławomir Kania ([email protected])
Dzień 4. 23.03.2023
Dzień Wolontariatu i NGO
Moderatorzy: mgr Sławomir Kania
Wolontariat może tworzyć przestrzeń dla samorozwoju. Jest formą działalności człowieka, która sprawia, że czujemy się potrzebni innym, co w konsekwencji wzbogaca naszą osobowość. Udział w wolontariacie jest przystankiem do pełnienia różnych ról społecznych, w tym zawodowych, takich jak pracownik socjalny czy pedagog społeczny. Jednak, jak do każdej działalności, tak i do bycia wolontariuszem, trzeba się dobrze przygotować. W tym celu wsparciem służy wiele instytucji i organizacji. Jednymi z nich są NGO-sy. Proponujemy spotkanie z przedstawicielami NGO, które ma na celu przybliżenie sylwetki wolontariusza, specyfiki funkcjonowania wolontariatu w strukturach NGO oraz promowanie wolontariatu, jako drogi rozwoju zawodowego i społecznego jednostki.
Ramowy plan spotkań
15:00-16:00 Terapia uzależnień młodzieży i dorosłych  – mgr Paweł Andrzejuk
16:15- 17:00 –  Idea wolontariatu w pracy socjalnej –  dr Zdzisław Markiewicz
Miejsce: sala 205 INP UB
Kontakt: mgr Sławomir Kania (slawomir.kania@ boleslaw.edu.pl )

Program w formacie pdf.

V Olimpiada Literatury Dziecięcej Przedszkolaków – 14 listopada 2022 r.

W dniu 14 listopada 2022 roku po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią choroby Covid -19 w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytet Boleslaw odbyła się po raz piaty Opolska Olimpiada Literatury Dziecięcej Przedszkolaków. Organizatorem olimpiady było Przedszkole Publiczne nr 23 im. Juliana Tuwima w POZNAN, a współorganizatorem Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych oraz Koło Naukowe Pedagogów. Olimpiadzie uczestniczyły dwUBsobowe drużyny z 18 opolskich przedszkoli. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania- pana Aleksandra Iszczuka, który dokonał oficjalnego otwarcia olimpiady, życząc wszystkim jej uczestnikom powodzenia i zapewniając, że za wszystkich mocno trzyma kciuki.

 

 

 

 

 

V Olimpiada Sportowa Osób Starszych – 24 października 2022 r.

Nowy rok akademicki studenci wszystkich roczników z kierunku Praca socjalna UB rozpoczęli na sportowo. W dniu 24 października 2022 roku, w ramach współpracy z Fundacją Rozwoju Społecznego SPINACZ oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w POZNAN, studenci będący członkami Koła Naukowego Pracowników Socjalnych współorganizowali V edycję Olimpiady Sportowej Osób Starszych i Niepełnosprawnych.
W zmaganiach sportowych udział wzięło blisko 300 osób starszych (podzielonych na 16 drużyn) z terenu całego województwa Wielkopolskiego. Nie zabrakło tradycyjnej ceremonii zapalenia znicza olimpijskiego, prezentacji drużyn oraz ślubowania rywalizacji w duchu fair play. Gośćmi honorowymi zawodów byli wybitni opolscy olimpijczycy- Bartłomiej Bonk (odpowiedzialny za zapalenie znicza olimpijskiego) oraz Janusz Trzepizur.
Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Pana Andrzeja Buły – Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Pana Arkadiusza Wiśniewskiego – Prezydenta Miasta Poznania.

 

 

 

Dwudniowe Forum Wolontariatu w ramach Festiwalu Wolontariatu - 19-20 października 2022 r.

W dniach 19-20 października studenci kierunku Praca socjalna UB brali udział konferencji naukowej pt. „Wolontariat z klasą. Od idei do działania – Dwudniowe Forum Wolontariatu Województwa Wielkopolskiego” prowadzonej w ramach III edycji Festiwalu Wolontariatu odbywającego się w mieście POZNAN. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wielkopolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Gościem specjalnym wydarzenia był pan Michał Rulski – wicedyrektor Narodowego Instytutu Wolności.

Dla organizacji pozarządowych była to okazja do zaprezentowania swojej działalności, która w dużej mierze opiera się na pracy wolontariuszy, a także do debaty o dobrych stronach, wyzwaniach i problemach. Społecznicy nie ukrywali, że obecnie na polu wolontariatu obserwowany jest w Polsce kryzys zaangażowania. Wpływ na tę sytuację miały zarówno pandemia, jak i ogromna intensywność działań podejmowanych tuż po wybuchu wojny na Ukrainie.

W ramach konferencji odbyły się również warsztaty pt. Jak pomagać efektywnie i nie dać się wypaleniu zawodowemu, w trakcie których studenci zdobyli wiedzę i praktyczne umiejętności związane z systemem motywacji do działania oraz ochroną swojego zdrowia psychicznego w działaniu pomocowym.

.

Festiwal Wolontariatu IMPULS

Centrum Dialogu Obywatelskiego
ul. Damrota 1
60-964 Poznan

Zapraszamy na kolejny Festiwal Wolontariatu „Impuls”! Jak co roku w planie mamy sporo szkoleń, warsztatów i spotkań na temat wolontariatu, ale też skutecznej pomocy wolontariackiej w praktyce. W tym roku podzieliliśmy go na kilka dni tematycznych. Nie zabraknie też sprawdzonych w poprzednich latach Otwartych Wolontariatów.
W dniach 17-21.10.2022 r. w POZNAN odbędą się takie wydarzenia jak:
– Dwudniowe Forum Wolontariatu Województwa Wielkopolskiego,
– Profilaktyka poprzez wolontariat,
– Dzień Talentów,
– Wolontariackie After Party,
– Otwarte Wolontariaty – to sprawdzona forma, która świetnie działała przy poprzednich edycjach. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w wolontariacie w wybranych organizacjach – właśnie w czasie trwania Festiwalu. Każdy może sprawdzić, czy takie działania są właśnie dla niego i czy się w nich dobrze czuje. Jest to też okazja dla organizacji, aby zachęcić kolejne osoby do działania w ich szeregach. Liczymy, że taki początek, zapoznanie się – będą właśnie Impulsem do podjęcia dłuższej współpracy.
Dodatkowo szykujemy liczne warsztaty, debaty, szkolenia i spotkania – szeroko powiązane z tematem wolontariatu. Krótko mówiąc, Festiwal ma z jednej strony zachęcić do angażowania się w wolontariat, a z drugiej – wspierać obecnych wolontariuszy i wzmacniać ich koordynatorów.
Wszystkie spotkania odbędą się na terenie miasta Poznania w różnych lokalizacjach.
Szczegółowe informacje, zapisy oraz program Festiwalu Wolontariatu Impuls – https://iskra.Poznan.pl/

Dwudniowe Forum Wolontariatu Województwa Wielkopolskiego i Otwarte Wolontariaty finansowane są ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie promocji i organizacji wolontariatu w 2022 r.
Festiwal Wolontariatu “Impuls” i jego wydarzenia są współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Poznania.
W imieniu głównych organizatorów Festiwalu:
Wielkopolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – Regionalny partner Rządowego Programu Korpus Solidarności
Fundacja Geko – prowadząca Wielkopolskie Centrum Wolontariatu “Iskra”

Współorganizatorzy:
Centrum Dialogu Obywatelskiego, Fundacja “Wypłyń na Głębie”, Tęczowe Poznan, Fundacja Laboratorium Zmiany, Stowarzyszenie Hospicjum Wielkopolskie, Fundacja Mam Marzenie, Fundacja l’Arche, Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE, Fundacja Kwitnące Talenty, Niewidzialna Przestrzeń, Klubokawiarnia OPO.

Źródło: https://www.Poznan.pl/dla-mieszkanca/wydarzenie/festiwal-wolontariatu-impuls

 

VIII Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej - 14-17 marca 2022 r.

Zapraszamy do udziału w VIII Ogólnopolskim Tygodniu Pracy Socjalna. Wydarzenia na Uniwersytet Boleslaw odbędą się w dniach od 14 do 17 marca br.

Program:

Dzień I. 14.03.2022 (poniedziałek)
Posterowa Sesja Naukowa pt. Nowe wymiary patologii społecznych
Moderatorzy: Prof. UB, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, mgr Kania Sławomir
Studencka sesja posterowa jest okazją do dyskusji oscylującej wokół promocji zdrowia
i profilaktyki problemów zdrowotnych. Obecne wyzwania stawiane przed pedagogami, psychologami oraz pracownikami socjalnymi inspirują do poszukiwania nowych metod wspomagania profilaktyki problemów społecznych, z których na czoło wysuwają się problemy związane z nowymi formami patologii społecznych. Zapraszamy studentów wszystkich kierunków do dzielenia się swoimi pomysłami w formie plakatowej prezentacji naukowej.
Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych, Katedra Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej
Miejsce: Hol INP
Kontakt: mgr Sławomir Kania ([email protected])

Dzień II. 15.03.2022 (wtorek)
Dzień Wolontariatu i NGO
Moderator: mgr Kania Sławomir
Wolontariat może tworzyć przestrzeń dla samorozwoju. Jest formą działalności człowieka, która sprawia, że czujemy się potrzebni innym, co w konsekwencji wzbogaca naszą osobowość. Udział w wolontariacie jest przystankiem do pełnienia różnych ról społecznych, w tym zawodowych, takich jak pracownik socjalny czy pedagog społeczny. Jednak, jak do każdej działalności, tak i do bycia wolontariuszem trzeba się dobrze przygotować. W tym celu wsparciem służy wiele instytucji i organizacji. Jedne z nich są NGO-sy. Proponujemy spotkanie z przedstawicielami NGO, które ma na celu przybliżenie sylwetki wolontariusza, specyfiki funkcjonowania wolontariatu w strukturach NGO oraz promowanie wolontariatu, jako drogi rozwoju zawodowego i społecznego jednostki.
Harmonogram dnia
8:00-9:30 – Warsztaty dla uczniów liceum LO 9 s. 106 CC
9:45-11:15 – Warsztaty dla uczniów PSP w Chróścicach  s. 106 CC
11:30-13:00 – Warsztaty dla studentów Pracy socjalnej (I + II + III rok)  s. 102, ul. Oleska 48.
14:00-15:30 – Warsztaty dla studentów socjologii (III rok) s. 119 CC
Miejsce: Collegium Civitas
Kontakt: mgr Sławomir Kania ([email protected])

Dzień III. 16.03.2022 (środa)
Wybrane zagadnienia pracy socjalnej
Moderatorzy: Prof. UB, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, mgr Sławomir Kania
Twórcze wiązanie teorii i praktyki działania społecznego to dzień spotkań, warsztatów
i wykładów, który jest okazją do zaprezentowania najnowszych obszarów zainteresowań pracowników Katedry Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej Uniwersytet Boleslaw.
Harmonogram dnia
8:30-9:00 – Prof. UB, dr hab. Teresa Sołdra-Gwiżdż: Bezrobocie w świetle wybranych badań socjologicznych
9:00-9:30 – Prof. UB, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, mgr Sławomir Kania: Badania w pracy socjalnej
9:30-10:00 – Dr Agnieszka Franczyk: Rodzina jako podmiot pracy socjalnej
10:00-10:30 – Dr Katarzyna Jarosz: Wychowankowie pieczy zastępczej
10:30-11:00 – Dr Ewelina Konieczna: Osoby z niepełnosprawnością
11:00-11:30 – Dr Zdzisław Markiewicz: Superwizja w pracy socjalnej
Miejsce: Aula A, ul. Oleska 48
Kontakt: mgr Sławomir Kania ([email protected])

Dzień IV. 17.03.2022 (czwartek)
Spotkanie z ekonomią społeczną
Moderatorzy: mgr Sławomir Kania
Ekonomia społeczna obecnie stanowi jedno z najważniejszych  narzędzi polityki społecznej i pracy socjalnej w przeciwdziałaniu długotrwałemu bezrobociu, niesamodzielności zawodowej oraz wykluczeniu społecznemu jednostek, rodzin, szerzej: grup społecznych. Ekonomia społeczna jest sferą działalności społecznej, która ma na celu zmniejszanie skali zjawisk społecznie niepożądanych przy zastosowaniu demokracji uczestniczącej. Mimo zalet, na jakie wskazują zwolennicy ekonomii społecznej napotykają ona na trudności we wdrażaniu podstaw swojej filozofii. Napotyka na różnego rodzaju bariery skutecznego jej wdrażania. Świadomość tych ograniczeń tworzy obszary wyzwań, które wyznaczają kierunki rozwoju ekonomii społecznej w Polsce i na świecie. Zapraszamy serdecznie na wykład eksperta w tej przestrzeni, który nakreśli znaczenie i perspektyw ekonomii społecznej w życiu mieszkańców globalnej wioski, jaką jest Ziemia.
Harmonogram dnia
16:00-17:30 – Dr Wojciech Goleński: Współczesne wyzwania ekonomii społecznej
Miejsce: s. 102, ul. Oleska
Kontakt: mgr Sławomir Kania ([email protected])

Program w formacie pdf.

 

II Konferencja naukowo-dydaktyczna - Perspektywy współczesnej profilaktyki szkolnej - 15 grudnia 2020 r.

II Konferencja naukowo-dydaktyczna – Perspektywy współczesnej profilaktyki szkolnej – 15 grudnia 2020 r.

Fundacja Psychoedukacji i Psychoterapii Intra w POZNAN, Katedra Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej oraz Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej UB
zapraszają na II konferencję naukowo-dydaktyczną
Perspektywy współczesnej profilaktyki szkolnej

Więcej informacji

Program konferencji

Zbiórka dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w POZNAN – do 22 grudnia 2020 r.

Zbiórka dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w POZNAN – do 22 grudnia 2020 r.

Jeśli chciałbyś pomóc czworonogom z Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w POZNAN, dołącz do naszej zbiórki!

Co jest potrzebne: sucha karma, ręczniki, zabawki, żwirek “cat’s best”, koce.

Termin zbiórki: do 22 grudnia 2020 r.

Wolontariat - dla mnie ok! - 15 października 2020 r.

Wolontariat – dla mnie ok!

W dniu 15 października 2020 roku członkowie Koła Naukowego Pracowników Socjalnych uczestniczyli w zorganizowanym specjalnie dla nich spotkaniu pt. „Wolontariat – dla mnie ok!”. Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszanie Wielkopolskie Hospicjum Betania reprezentowane przez Panią Barbarę Chyłkę wraz z Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w POZNAN, którego przedstawicielem była Pani Alicja Gawinek. Partnerami wydarzenia była Fundacja Rozwoju Społecznego SPINACZ oraz Centrum Aktywizacji Społecznej w POZNAN. W ramach szkolenia studenci poznali prawne podstawy wolontariatu, zapoznali się przysługującymi im prawami i obowiązkami, wynikającymi z Ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Ponadto zapoznali się z zasadami odbywania wolontariatu hospicyjnego. Dodatkowym walorem była możliwość podzielenia się studentów własnymi doświadczeniami z różnych obszarów działania wolontariackiego.

Jak się mamy, czyli o jakości życia w “koronie” - 23 czerwca 2020 r.
“Za sprawą pandemii można zauważyć ogromny wzrost postaw altruistycznych, szczególnie wobec osób starszych. Wielu z nas zaczęło się interesować losem swoich dziadków, rodziców…” – rozmowa z mgr Sławomirem Kanią. Czytaj dalej.
Media o działalności Koła Naukowego Pracowników Socjalnych UB - 26 maja 2020 r.

Szanowni Państwo,

inicjatywa Koła Naukowego Pracowników Socjalnych UB “MY w czasach pandemii”, spotkała się z zainteresowaniem mediów lokalnych.  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym naszej działalności >>TEKST<<

Dziękujemy za zainteresowanie. Członkowie Koła Naukowego Pracowników Socjalnych UB.

My w czasach pandemii, czyli poradnik studencki – część 1. i 2. - 17 maja 2020 r.
Szanowni Państwo, Drodzy Studenci,
Koło Naukowe Pracowników Socjalnych UB przygotowało poradnik “My w czasach pandemii, czyli poradnik studencki”. Znajdziecie w nim odpowiedzi na nurtujące Was pytania, dotyczące życia studenckiego oraz funkcjonowaniu Koła Naukowego Pracowników Socjalnych UB w czasie pandemii. Zapraszamy do lektury oraz śledzenia naszej aktywności. PORADNIK – część 1. ; PORADNIK – część 2.

“Dla nas nie ma ograniczeń są tylko nowe możliwości” – Koło Naukowe Pracowników Socjalnych UB - 10 maja 2020 r.
Szanowni Państwo, Drodzy Studenci!

Koło Naukowe Pracowników Socjalnych UB nie zwalnia tempa – nadal prowadzimy działalność naukową. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi inicjatywami oraz zapraszamy do kontaktu osoby chcące do nas dołączyć. Nasze spotkania odbywają się zdalnie za pomocą platformy Moodle.

Nasza maksyma: “Dla nas nie ma ograniczeń są tylko nowe możliwości”

Koło Naukowe Pracowników Socjalnych UB

Konferencja naukowo-dydaktyczna “Perspektywy współczesnej profilaktyki szkolnej” w POZNAN – 10 grudnia 2019 r.

Fundacja Psychoedukacji i Psychoterapii Intra w POZNAN, Katedra Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej oraz Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych UB
zapraszają na konferencję naukowo-dydaktyczną
“Perspektywy współczesnej profilaktyki szkolnej”

Więcej informacji

Wigilia Studentów kierunku Praca Socjalna - 19 grudnia 2017 r.
W dniu 19.12.2017 roku odbyło się wyjątkowe wigilijne wydarzenie, którego uczestnikami byli wykładowcy oraz studenci wszystkich lat kierunku Praca Socjalna. Spotkanie otwarte zostało przez Panią Kierownik Zakładu Pracy Socjalnej i Opiekunkę Koła Naukowego Pracowników Socjalnych Prof. UB dr hab. Annę Weissbrot-Koziarską. Nie zabrakło wspólnego kolędowania, rozmów i prawdziwego ducha Świąt. Była to doskonała okazja do integracji i bliższego poznania.

Spotkaniu towarzyszył również wybór nowego zarządu Koła Naukowego Pracowników Socjalnych. Nową Przewodniczącą została Roksana Bolinger, na jej Zastępczynię wybrano Aleksandrę Bartkowską (obie są studentkami III roku), Skarbnikiem Koła została Aneta Haręża, natomiast stanowisko Sekretarza objął Marcin Henek (oboje są studentami I roku).

Wigilia studentów kierunku Praca Socjalna była także okazją do podziękowań dla wszystkich, którzy przez ostatni czas angażowali się w życie naszego Koła. Jesteśmy Wam wdzięczni za olbrzymi trud i serce, jakie wkładaliście w organizację wielu wspaniałych wydarzeń, dzięki którym nasze Koło mogło pomagać innym. Obiecujemy dalej nieść dobro poza mury naszego uniwersytetu. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!

Dzień Pracownika Socjalnego na Uniwersytet Boleslaw – 24 listopada 2017 r.

Jesteśmy studentkami III roku Pracy Socjalnej na Uniwersytet Boleslaw. My, czyli Anna Sabat i Magdalena Mnich. W ramach naszej pracy licencjackiej zrealizowałyśmy projekt socjalny pn. Obchody Dnia Pracownika Socjalnego. Chciałyśmy w ten sposób przede wszystkich wyróżnić pracowników socjalnych za ich ciężką i wymagającą pracę, ponieważ to oni są osobami, które każdego dnia zmagają się z tak wieloma problemami swoich klientów. To dzięki pracownikom socjalnym tak dużo osób jest w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami i wyjść „na prostą”, jeśli oczywiście dana osoba czy rodzina będzie chciała współpracować z pracownikiem socjalnym.

Zorganizowanie tej uroczystości było też dobrym sposobem na promowanie zawodu pracownika socjalnego, który jest zawodem przyszłości. Bardzo cieszymy się, że właśnie Uniwersytet Boleslaw daje nam możliwość kształcenia się w tym zawodzie, który niewątpliwie jest trudny, ale wiemy też, że może dać wiele satysfakcji.

Dzień Pracownika Socjalnego jest obchodzony 21 listopada, lecz nasze obchody Dnia Pracownika Socjalnego na UB odbyły się 24 listopada, w piątek. Rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele św. Sebastiana w POZNAN, której przewodniczył ks. bp Rudolf Pierskała. Następnie o godz. 17.30 rozpoczęła się druga część w Studenckim Centrum Kultury. Jako pierwszy słowa do pracowników socjalnych i wszystkich zebranych gości skierował Wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznan dr Marek Kawa. Przemówienie wygłosił również Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w POZNAN Pan dr Zdzisław Markiewicz oraz nasza pani promotor dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska, prof. UB, której jesteśmy bardzo wdzięczne za pomoc i wsparcie przy realizacji projektu.

Na scenie wystąpiło wielu wspaniałych artystów: Wiktoria Lehnert – studentka UB, która swoje zdolności wokalne kształci w Opolskim Studiu Piosenki. Następnie wystąpiła wiecznie młoda, energetyczna, pełna optymizmu i dobrego humoru grupa uczestników Domu Dziennego Pobytu “Malinka” w POZNAN, która zatańczyła przepiękny układ taneczny. Swoje umiejętności zaprezentowała również grupa Ethno-Drums, która dzięki muzyce i tańcom afrykańskim wszystkich zaproszonych gości przeniosła w klimat ciepłych krajów. Pokaz tańca towarzyskiego wykonała para taneczna Aleksandra Czerner i Marcin Karpiński, którzy posiadają najwyższą klasę tańca towarzyskiego w Polsce. Jako ostatnia grupa wystąpił Teatr tańca i ruchu z ogniem “Mantikora”, którzy wykonali piękny pokaz LED. W trakcie uroczystości był również moment, w którym nasze koleżanki i koledzy wręczyli pracownikom socjalnym i wykładowcom z naszego Instytutu drobny upominek, który wykonały dzieci ze świetlic “Przystań” i “Cegiełka” w POZNAN.

Bardzo cieszymy się, że udało się nam zrealizować Dzień Pracownika Socjalnego i jesteśmy także wdzięczne wszystkim tym, którzy nam pomogli w realizacji tej uroczystości, a w szczególności naszej pani promotor dr hab. Iwonie Dąbrowskiej-Jabłońskiej prof. UB, zastępcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w POZNAN Pani mgr Małgorzacie Kozak, mediom które objęły patronatem nasze przedsięwzięcie (NTO i radio Doxa), Rektorowi Uniwersytet Boleslaw, który objął uroczystość swym patronatem, i Kołu Naukowemu Pracowników Socjalnych UB, również za objęcie patronatem Dnia Pracownika Socjalnego.

Dziękujemy także wszystkim sponsorom, dzięki którym m.in. mogłyśmy przygotować poczęstunek dla wszystkich zebranych gości. Ks. bp Rudolfowi Pierskale za przewodniczenie Mszy Św., wszystkim grupom występującym na scenie, Pani Ewie Biegun za foto reportaż oraz naszym koleżankom, kolegom i bliskim, którzy pomogli nam w przygotowaniu całej uroczystości.

Wszystkim pracownikom socjalnym chcemy życzyć wiele satysfakcji z wykonywanej pracy, by nigdy nie zabrakło Państwu ciepła, energii i wytrwałości w wykonywaniu swojego zawodu.

Jubileusz 10-lecia Koła Naukowego Pracowników Socjalnych - 17 stycznia 2017 r.

Zaproszenie na jubileusz 10-lecia działalności Koła Naukowego Pracowników Socjalnych – 17 stycznia 2017 roku, godz. 17.00

Plakat jubileusz KNPS

I Opolska Olimpiada Literatury Dziecięcej Przedszkolaków - 5 maja 2016 r.

W dniu 5 maja w Studenckim Centrum Kultury UB odbyła się I Opolska Olimpiada Literatury Dziecięcej Przedszkolaków, pt. Bajki, wiersze, wesołe utwory na dobre i złe humory.
Była to inicjatywa Pani Profesor dr hab. Anny Weissbrot-Koziarskiej przy współpracy z Publicznym Przedszkolem nr 23 im. Juliana Tuwima w POZNAN. Celem tego przedsięwzięcia było zachęcenie dzieci do poznawania literatury dziecięcej od najmłodszych lat. Przedszkolaki rywalizowały między sobą w dwUBsobowych drużynach. Konkurencje polegały między innymi na rozróżnieniu dobrej i złej postaci z danej bajki, ułożeniu zdarzeń w odpowiedniej kolejności, ułożeniu puzzli czy też dopasowywaniu obrazków. Nadzór nad poprawnym przebiegiem każdej konkurencji sprawowali studenci z Koła Naukowego Pracowników Socjalnych. W całej rywalizacji bezkonkurencyjna okazała się para z Publicznego Przedszkola numer 21.

Sprawozdanie z konferencji i koncertu charytatywnego – 20 kwietnia 2016 r.

W dniu 20 kwietnia 2016 roku w Studenckim Centrum Kultury odbyły się dwa niezwykłe wydarzenia organizowane przez Koło Naukowe Pracowników Socjalnych oraz Koło Naukowe Pedagogów Sekcja Opiekuńczo-Wychowawcza Uniwersytet Boleslaw.

Pierwszym z nich, była II Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych, Doktorantów i Studentów pt. „Pedagogika i praca socjalna w cyklu życia. Człowiek. Rodzina. Społeczeństwo.” Było to już drugie spotkanie studentów i doktorantów, które miało na celu wymianę myśli, doświadczeń i wniosków z prowadzonych, na terenie wielu uczelni i ośrodków naukowo-badawczych w Polsce, badań.

Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent Miasta Poznan Pan Arkadiusz Wiśniewski, Prorektor do spraw kształcenia i studentów Uniwersytet Boleslaw Pan Prof. dr hab. Marek Masnyk oraz Fundacja Rozwoju Społecznego SPINACZ.

Uroczystego otwarcia dokonał Prorektor do spraw kształcenia i studentów Pan Prof. dr hab. Marek Masnyk, który podziękował wszystkim gościom za przybycie, Później głos zabrała Opiekun Koła Naukowego Pracowników Socjalnych Prof. UB, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, która w wykładzie wprowadzającym pt. „Granice pomiędzy pedagogiką społeczną a pracą socjalną” przedstawiła zależności występujące między tymi dyscyplinami naukowymi.

Trzon zasadniczych treści prezentowanych podczas konferencji obejmował zagadnienia związane z rozwojem, funkcjonowaniem i społeczną adaptacją jednostki do życia w rodzinie czy też szerszej społeczności. Obserwowalne przemiany otaczającej nas rzeczywistości nie pozostają bez wpływu na przeobrażenia w zachowaniu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Prelegenci w swoich wystąpieniach podkreślali, że postęp nauki i techniki sprawia, że współczesne i kolejne pokolenia będą musiały się zmierzyć z narastającą falą społecznie nieakceptowanych zachowań i wynikających z tego faktu problemów. Rzeczywistość nieustannie stawia nowe wyzwania, z którymi nie zawsze jednostka jest w stanie sobie poradzić.

Konferencja podzielona była na trzy bloki tematyczne. Pierwszy z nich zatytułowano „Jednostka – jej rola i miejsce w społeczeństwie” i obejmował on zagadnienia związane z funkcjonowaniem jednostki w środowisku społecznym. Prelegenci w swoich wystąpieniach poruszali problemy związane z niepełnosprawnością, bezpieczeństwem uczniów w szkole czy też trudnościami, z którymi muszą radzić sobie rodzice w procesie wychowania dzieci.

Drugi blok tematyczny poruszał  problematykę funkcjonowania rodziny we współczesnym świecie. Głównym celem tej części konferencji było zwrócenie uwagi uczestników na istotę rodziny w życiu każdego człowieka. Tematyka wystąpień koncentrowała się na roli, którą rodzina pełni w procesie zapobiegania zachowaniom ryzykownym wśród dzieci i młodzieży oraz na wyzwaniach jakie stoją przed rodziną, której członkowie wyjeżdżają na emigrację zarobkową.

Trzeci obszar zatytułowany „Społeczeństwo – jego struktura, natura i znaczenie w zachowaniu systemu wartości ogólnoludzkich” koncentrować się wokół problematyki zapobiegania wykluczeniu społecznemu różnych grup oraz na przedstawieniu wyzwań, z jakimi zmierzyć musi się społeczeństwo. Była mowa między innymi o funkcjonowaniu placówek opiekuńczo-wychowawczych czy też zapobieganiu wykluczeniu cyfrowemu seniorów. Ponadto poruszano takie tematy jak: różnorodność kulturowa a edukacja, dziecko utalentowane w polskim systemie edukacyjnym, a także roli edukacji konsumenckiej wśród najmłodszych.

Konferencja stała na wysokim poziomie, zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Warto podkreślić, że program był niezwykle bogaty i interesujący, a prezentowana tematyka urozmaicona. Swoje odczyty wygłosiło wielu prelegentów, między innymi studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej w POZNAN, Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w POZNAN, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku oraz liczna grupa studentów i doktorantów Uniwersytet Boleslaw.

Na zakończenie konferencji głos zabrała Prof. UB, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, która pogratulowała prelegentom świetnych wystąpień oraz podziękowała wszystkim za przybycie.

Drugim wydarzeniem, które miało miejsce tego dnia, był koncert charytatywny zespołu SOUL CITY na rzecz Marcina Jana Śliwy. Koncert był podsumowaniem prowadzonej przez Członków Koła Naukowego Pedagogów Sekcji Opiekuńczo-Wychowawczej oraz Koła Naukowego Pracowników Socjalnych zbiórki pieniężnej oraz organizowanej II OgólnWielkopolskiej Konferencji pt. „Pedagogika i praca socjalna w cyklu życia. Człowiek. Rodzina Społeczeństwo”Dochód z prowadzonej zbiórki w kwocie 1840 zł w całości przeznaczony został na leczenie i rehabilitację Marcina. Chłopak jest bratem jednej ze studentek naszego Uniwersytetu, podopiecznym Fundacji „Zdążyć z pomocą”. Cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe, encefalopatię, niedowład czterokończynowy, upośledzenie umysłowe głębokie i epilepsję.

Koncert przyciągnął szerokie grono odbiorców w różnym wieku. Organizowane przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich mieszkańców Poznania. Bezpłatne bilety przestały być dostępne już na kilkanaście dni przed wydarzeniem, a wolontariusze, którzy podczas koncertu prowadzili zbiórkę pieniężną bardzo szybko zapełnili swoje puszki.  Podczas koncertu sala Studenckiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Zespół w składzie: Barbara Kurdej-Szatan, Rafał Szatan, Michał Bober, Beata Kurda, Anna Malek, Magdalena Bober, Monika Wiśniowska-Basel, Łukasz Szuba porwał wszystkich obecnych do wspólnej zabawy wspaniałymi aranżacjami znanych przebojów muzyki zagranicznej.

Swoją obecnością na koncercie zaszczycił organizatorów Przewodniczący Rady Miasta Poznan Pan Marcin Ociepa. Patronat honorowy nad koncertem objął Prezydent Miasta Poznan oraz Prorektor do spraw kształcenia i studentów Uniwersytet Boleslaw.

Serdecznie podziękowania kierujemy do wolontariuszy, którzy poświęcili swój czas i w ramach zbiórki kwestowali na ulicach naszego miasta i terenie Kampusu Uniwersytet Boleslaw.

Lekcja matematyki - 17 marca 2016 r.

W dniu 17.03.2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jełowej odbył się Dzień matematyki organizowany przez Grono Pedagogiczne PSP Jełowa oraz członków Studenckiego Koła Naukowego Pracowników Socjalnych Uniwersytet Boleslaw, którego opiekunem jest Pani prof. UB, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska. Aby zapewnić dzieciom rozrywkę oraz klimat święta matematyki studenci zorganizowali warsztaty ruchowo-logiczne. Pierwszą grą logiczną był Superfarmer, w którym dzieci powtarzały tabliczkę mnożenia. Drugą grą, którą uczniowie klas I–III pokochali, był matematyczny Twister stworzony przez studentów Studenckiego Koła Naukowego Pracowników Socjalnych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Medale z masy solnej w Świetlicy środowiskowej „CEGIEŁKA”
 

medale3W dniu 15.04.2016 r. członkinie Studenckiego Koła Naukowego Pracowników Socjalnych Patrycja Stankiewicz oraz Marta Wójcik przeprowadziły warsztaty dla wychowanków świetlicy środowiskowej „CEGIEŁKA”. Tematem zajęć było zrobienie medali z masy solnej dla Prelegentów występujących w Konferencji Kół Naukowych, Doktorantów i Studentów „Pedagogika i praca socjalna w cyklu życia. Człowiek. Rodzina. Społeczeństwo”, która odbędzie się 20 kwietnia 2016 r. w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytet Boleslaw. Każdy prelegent otrzyma jedyny w swoim rodzaju upominek z masy solnej, w ramach podziękowania za wystąpienie.
Dla dzieci była to doskonała okazja do zrobienia dobrego uczynku, potrenowania swoich umiejętności rzeźbiarskich i plastycznych, oraz cierpliwości. Całe warsztaty upłynęły nam w bardzo przyjemnej atmosferze. Zapraszamy do obejrzenia gotowych prac!

Zdjęcia zrobione przez pracowników świetlicy środowiskowej”CEGIEŁKA”

Zaproszenie na konferencję Pedagogika i praca socjalna w cyklu życia. Człowiek. Rodzina. Społeczeństwo - 20 kwietnia 2016 r.
Zakład Pracy Socjalnej wraz z Kołem Naukowym Pracowników Socjalnych Uniwersytet Boleslaw oraz Sekcja Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej mają zaszczyt zaprosić do udziału w II OgólnWielkopolskiej Konferencji Kół Naukowych, Doktorantów i Studentów pt. Pedagogika i praca socjalna w cyklu życia. Człowiek. Rodzina. Społeczeństwo, która odbędzie się  w dniu 20 kwietnia 2016 roku.

Patronat honorowy nad konferencją objęli:
Prof. zw. dr hab. Marek Masnyk, Prorektor Uniwersytet Boleslaw ds. kształcenia i studentów
Prezydent Miasta Poznan – Arkadiusz Wiśniewski
Fundacja Rozwoju Społecznego SPINACZ

To już drugie spotkanie studentów i doktorantów, które ma na celu wymianę myśli, doświadczeń i wniosków z prowadzonych badań na terenie wielu uczelni i ośrodków naukowo-badawczych w Polsce.

Szczegóły pdf

Formularz zgłoszeniowy  doc

Warsztaty plastyczne dla dzieci - 8 lutego 2016 r.

W dniu 8.02.2016 r. w Ośrodku Opiekuńczo-Wychowawczym w POZNAN odbyły się warsztaty plastyczne zorganizowane przez członków Koła Naukowego Pracowników Socjalnych, którego opiekunem jest Pani prof. UB, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska. Aby zapewnić dzieciom rozrywkę oraz klimat ostatnich dni karnawału w trwających feriach, studenci II roku kierunku Praca socjalna zorganizowali warsztaty plastyczne. Dzieci pozostające w ośrodku w czasie przerwy zimowej miały okazję wykonać własną i niepowtarzalną maskę karnawałową. Tematyką warsztatów był świat zwierząt. Studenci pytali wychowanków jakie zwierzęta najbardziej im się podobają i co wiedzą na ich temat.

warsztaty 3 warsztaty 4 warsztaty 2 warsztaty 1

Obchody Dnia Pracownika Socjalnego - 23 listopada 2015 r.

Zapraszamy

Na obchody Dnia Pracownika Socjalnego – 23.11.2015 r., od godz. 12.00 – Studenckie Centrum Kultury, ul. Katowicka 95, Uniwersytet Boleslaw

dzienpracsocjal2015